Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 21-oktabr – O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 36 yilligi munosabati bilan “Qadring baland bo‘lsin, O‘zbek tilim!” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
✨ Tadbirda o‘zbek tilining tarixiy ildizlari, milliy o‘zligimizni ifoda etuvchi bebaho qadriyat sifatidagi o‘rni va ahamiyati haqida so‘z yuritildi. Shuningdek, davlat tilining jamiyat hayotidagi o‘rni, uni rivojlantirish va yoshlar ongida milliy g‘urur timsoli sifatida mustahkamlash yo‘lidagi sa’y-harakatlar haqida fikrlar bildirildi.
👤 Tadbirning faxriy mehmoni — O‘zbekiston xalq artisti, betakror ovoz va nutq sohibi Afzal Rafiqov bo‘ldi. U o‘z chiqishida o‘zbek tilining go‘zalligi, ohangdorligi va xalqimiz ma’naviy olamidagi beqiyos o‘rnini yuksak badiiy mahorat bilan ifoda etdi.
Bu til — bizning g‘ururimiz, o‘zligimiz va yagona vatanimiz ramzidir. Ona tilimizga mehr qo‘yaylik, uni e’zozlaylik, chunki tilni asrash — millatni asrashdir.
Ona tili — bu xalqning qalbi, tarixiy xotirasi va ma’naviy boyligidir. Uni asrab-avaylash, sof holda saqlash va kelajak avlodga yetkazish barchamizning burchimizdir.
👥 Tadbirda universitet professor-o‘qituvchilari hamda talaba-yoshlar faol ishtirok etdilar. Ular o‘zbek tilini asrab-avaylash, uni sevish va yoshlar ongiga singdirish har bir fuqaroning sharafli burchi ekanini ta’kidlandi.

Духовно-просветительское мероприятие состоялось в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий 21 октября, в 36-ю годовщину обретения узбекским языком статуса государственного.
✨ На мероприятии обсуждались исторические корни узбекского языка, его роль и значение как бесценной ценности, выражающей нашу национальную идентичность. Также были высказаны мнения о роли государственного языка в обществе, усилиях по его развитию и укреплению как символа национальной гордости в сознании молодёжи.
👤 Почётным гостем мероприятия стал народный артист Узбекистана, обладатель уникального голоса и ораторского дарования Афзал Рафиков. В своём выступлении он с высоким художественным мастерством воспевал красоту, мелодичность узбекского языка и его неповторимое место в духовном мире нашего народа.
Этот язык – символ нашей гордости, идентичности и нашей единственной Родины. Давайте любить и уважать родной язык, ведь сохранение языка – это сохранение нации.
Родной язык – это душа, историческая память и духовное богатство народа. Долг каждого из нас – сохранить его, сохранить в чистоте и передать будущим поколениям.
👥 Преподаватели, преподаватели и студенты университета приняли активное участие в мероприятии. Они подчеркнули, что сохранение узбекского языка, любовь к нему и привитие его молодым людям – почётный долг каждого гражданина.