PF-207-son Farmonining mazmun-mohiyati keng targ‘ib qilindi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida “Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-207-son Farmon ijrosini ta’minlash doirasida keng qamrovli profilaktik tadbir o‘tkazildi.
Tadbirning asosiy maqsadi yoshlar ongida giyohvand va narkojinoyatlarning zararli oqibatlari haqida chuqur tushunchalar berish, huquqbuzarlikning oldini olish, jamiyatda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish hamda millat genofondini asrashga qaratilgan davlat siyosatini keng yoritishdir.
Uchrashuvda Yunusobod tumani ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i, polkovnik Vafoyev Maxkam Mirjanovich, Yunusobod tumani IIO FMB XPB VErg va EPTETG katta inspektori, podpolkovnik Zarimova Guljaxon Jengisovna, voyaga yetmaganlar va yoshlar profilaktikasini tashkil etish guruhi vakillari ishtirok etdilar.
Tadbir davomida ishtirokchilarga giyohvandlik moddalarining sog‘liq, psixologik holat va ijtimoiy hayotga ko‘rsatadigan salbiy ta’siri haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, narkojinoyatlarga qarshi kurash bo‘yicha amaldagi qonunchilik, jazolar va yoshlarni himoya qilishga qaratilgan huquqiy mexanizmlar atroflicha tushuntirildi.
Ishtirokchilar giyohvandlikning oldini olishda oilaning roli, ta’lim muassasalarining mas’uliyati, jamoatchilik bilan hamkorlik va davlat organlarining kompleks yondashuvlari haqida fikr almashdilar.
Mazkur uchrashuv yoshlar ongida huquqiy madaniyatni oshirish, ularni turli salbiy illatlardan asrash hamda sog‘lom avlodni tarbiyalash borasidagi muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.

Содержание и сущность Указа № PF-207 были широко разъяснены.
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в рамках обеспечения исполнения Указа № PF-207 «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступности» было проведено масштабное профилактическое мероприятие.
Основная цель мероприятия — донести до молодёжи глубокое понимание вредных последствий употребления наркотических веществ и совершения наркопреступлений, предотвратить правонарушения, продвигать здоровый образ жизни в обществе, а также широко освещать государственную политику, направленную на сохранение генофонда нации.
Во встрече приняли участие начальник Управления координации деятельности органов внутренних дел Юнусабадского района, полковник Вафаев Махкам Мирджанович, старший инспектор отдела профилактики правонарушений среди несовершеннолетних и молодёжи ИИБ Юнусабадского района, подполковник Заримова Гульжахон Дженгисовна, а также представители соответствующих подразделений.
В ходе мероприятия участникам подробно рассказали о негативном влиянии наркотических веществ на здоровье, психологическое состояние и социальную жизнь. Кроме того, были разъяснены действующее законодательство по борьбе с наркопреступностью, виды наказаний и правовые механизмы, направленные на защиту молодёжи.
Участники обменялись мнениями о роли семьи в профилактике наркомании, ответственности образовательных учреждений, взаимодействии с общественностью и комплексном подходе государственных органов.
Данная встреча служит важным шагом в повышении правовой культуры молодёжи, защите их от различных негативных явлений и воспитании здорового поколения.