🗒Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ixtisoslashtirilgan maktablar tarmog‘ini kengaytirish va ularning faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 1-apreldagi PF-55-son farmonida belgilangan vazifalar ijrosini samarali tashkil yetish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 30-maydagi 29-q/q-son qo‘shma qarori imzolandi. Mazkur qo‘shma qarorga muvofiq, joriy yilning 1-2-iyul kunlari umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida “Ixtirochilikka qadam” tanlovining to‘rtinchi (respublika) boshqichi o‘tkazildi.
🛡Hakamlar hay’ati tomonidan turli viloyat va tumanlardan jami 42 ta ishlanma va loyihalar ko‘rib chiqildi va adolatli baholandi.
💻Dastlabki 3 ta o‘rinni egallagan loyihalar sertifikat va noutbuklar bilan taqdirlanishdi, yana 10 ta ishlanmalar amaliyotga joriy etish uchun tavsiya qilindi hamda ularga 56 mln so‘mlik sertifikatlar taqdim etildi.

Как известно, в целях эффективной реализации задач, обозначенных в Указе Президента Республики Узбекистан от 1 апреля 2024 года № УП-55 «О мерах по расширению сети специализированных школ и совершенствованию их деятельности», 30 мая 2025 года было подписано совместное постановление № 29-q/q Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства высшего образования, науки и инноваций. В соответствии с этим постановлением 1–2 июля текущего года среди учащихся общеобразовательных школ был проведён заключительный этап конкурса «Шаг к изобретательству».
🛡 Жюри рассмотрело и справедливо оценило 42 работы и проекта, представленные из различных регионов и районов страны.
💻 Авторы трёх лучших проектов были награждены сертификатами и ноутбуками, ещё 10 проектов рекомендованы к внедрению в практику, и их авторы получили сертификаты на сумму 56 миллионов сумов.
🏛 В состав жюри вошли: в качестве председателя — заведующий кафедрой «Системы электроснабжения» Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий Д. Эшмурадов, а также в качестве члена жюри — доцент кафедры «Компьютерные системы» Ф. Раджабов.