Joriy yilning 9–16-avgust kunlari O‘zbekiston tarixda birinchi marta 38-Xalqaro Informatika Olimpiadasi (IOI 2026)ga mezbonlik qiladi. IOI — maktab o‘quvchilari orasidagi eng nufuzli dasturlash musobaqasi bo‘lib, u texnologik gigantlar va yetakchi global ilmiy-tadqiqot muassasalari uchun eng iqtidorli yoshlarni saralab olish maydonidir.
Alohida ta’kidlash joizki, O‘zbekiston mezbonlik qilayotgan IOI -2026 tarixida eng ko‘p mamkalatlarni ro‘yxatdan o‘tishi yuzasidan rekord natija qayd etdi.
97 mamlakatdan 386 nafar iqtidorli o‘quvchi ro‘yxatdan o‘tdi.
2025-yilgi Boliviya olimpiadasidan kumush va bronza medallar bilan qaytgan O‘zbekiston terma jamoasi endi o‘z uyida yangi rekordlarga tayyor!

Ещё одно историческое событие: Узбекистан впервые примет престижную Международную олимпиаду по информатике 2026!
• Ещё одно историческое событие: Узбекистан впервые примет престижную Международную олимпиаду по информатике 2026!
С 9 по 16 августа этого года Узбекистан впервые в истории примет 38-ю Международную олимпиаду по информатике (ИОИ 2026). ИОИ — это самый престижный конкурс по программированию среди школьников, который является платформой для отбора самых талантливых молодых людей для технологических гигантов и ведущих мировых исследовательских институтов.
Стоит отметить, что Узбекистан, принимающий ИОИ-2026, установил рекорд по наибольшему количеству стран-участниц за всю свою историю.
Зарегистрировались 386 талантливых студентов из 97 стран.
Сборная Узбекистана, вернувшаяся с Олимпийских игр 2025 года в Боливии с серебряной и бронзовой медалями, теперь готова установить новые рекорды на родине!