Mamlakatimizning Dehli shahridagi elchixonasi tomonidan Hindistonning “Tillotoma Foundation” tashkiloti bilan hamkorlikda “O‘zbekistonda islohotlar jarayoni va o‘zbek-hind aloqalari” mavzusida vebinar tashkil etildi.
Tadbirda Toshkent axborot texnologiyalari universiteti rektori Sarvar Babaxodjayev, “Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi” MCHJning Investitsiyalar bo‘yicha direktori o‘rinbosari Bahodir Ayupov, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining Xalqaro aloqalar boshqarmasi boshlig‘i Nodira Berdimuratova, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori Eʼtibor Sultonova va mazkur universitet doktoranti Ilhom Mo‘minov hamda universitet talabalari ishtirok etdi.
Shuningdek, Hindiston tomonidan “Tillotoma Foundation” tashkiloti direktori Soxam Das, Hindistonning Toshkentdagi elchixonasi maslahatchisi Shipra Gosh, Fan va texnologiyalar vazirligi Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Sanjiv Kumar Varshney hamda Mudofaa tadqiqotlari va tahlili institutining G‘arbiy Osiyo markazi rahbari Mina Singx Roy o‘z maʼruzalari bilan qatnashdi.
Vebinar “Facebook” ijtimoiy tarmog‘i orqali onlayn uzatildi hamda 400 dan ortiq ishtirokchi tomonidan kuzatib borildi.
Tadbirni mamlakatimizning Hindistondagi elchisi kirish so‘zi bilan ochib, bugungi kunda O‘zbekistondagi jadal islohotlar jarayoni, O‘zbekiston-Hindiston aloqalari va o‘zaro hamkorlik istiqbollari haqida qatnashchilarga batafsil axborot berdi.
O‘zbekiston vakillari tomonidan taʼlim, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, turizm va hamkorlikning boshqa ustuvor yo‘nalishlarida maʼruza va taqdimotlar namoyish etildi.

Посольством Республики Узбекистан в Индии в сотрудничестве с индийской организацией “Tillotoma Foundation” организован вебинар на тему: «Реформы в Узбекистане и узбекско-индийское сотрудничество».
В мероприятии принимали участие ректор Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий Сарвар Бабаходжаев, заместитель директора по инвестициям ООО «Дирекция технопарка программных продуктов и информационных технологий» Баходир Аюпов, начальник Управления по международным связям Государственного комитета по развитию туризма Нодира Бердимуратова, профессор Университета мировой экономики и дипломатии Эътибор Султонова, докторант данного университета Илхом Муминов, а также студенты ТУИТ.
Кроме того, на вебинаре выступили директор организации “Tillotoma Foundation” (Индия) Сохам Дас, советник Посольства Индии в Узбекистане Шипра Гош, начальник отдела по международному сотрудничеству Министерства науки и технологий Санджив Кумар Варшней, а также руководитель Западно-азиатского центра Института оборонных исследований и анализа Мина Сингх Рой.
Вебинар транслировался через социальную сеть “Facebook” в режиме онлайн, его наблюдали более 400 человек.
К участникам с привественной речью обратился посол нашей страны в Индии, в которой отметил динамичность осуществляемых в Узбекистане реформ, информировал собравшихся о перспективах узбекско-индийского сотрудничества.
Представители Узбекистана представили свои доклады и презентации, посвященные образованию, информационно-коммуникационным технологиям, туризму и другим направлениям сотрудничества двух стран.