Joriy yilning 15-25 yanvar kunlari respublikamizning barcha hududlarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga Murojaatnomasi mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan targ‘ibot tadbirlarini o‘tkazish rejalashtirilgan. Shu munosabat bilan 2021 yil 14 yanvar kuni Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va xalqiga Murojaatnomasi mazmun-mohiyatini o‘rganish bo‘yicha targ‘ibotchilar uchun o‘quv seminar bo‘lib o‘tdi.Ushbu seminarda Toshkent shahridagi OTMlardan tashrif buyurgan Respublika ishchi guruhi aʼzolari ishtirok etdi.
Seminar-treningni ochilishida Toshkent axborot texnologiyalari universiteti rektori S.Babaxodjayev, Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev hamda UrDU Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektori S.Davletovlar kirish so‘zi qilib, ushbu targ‘ibot tadbirlarini o‘tkazishdan maqsad keng aholi vakillari, ayniqsa, yoshlarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va xalqiga Murojaatnomasi mazmun-mohiyatini yetkazish, ularning daxldorlik xissasi bilash yashash orqali faol fuqarolik pozitsiyasini yana-da mustahkamlashga yo‘naltirilganigiga alohida urg‘u berishdi.
O‘quv seminar davomida dos. B.Boboyorov, prof.B.Omonov, J.Jalolov, A.Sanaqulov, prof.d.Bobojonovalar tomonidan "Murojaatnomada davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirishdagi yangi vazifalar", "Sud-huquq tizimini isloh etish va qonuniylikni mustahkamlashning ustuvor yo‘nalishlari", "Iqtisodiyotda bozor mexanizmlarini joriy etish – uzoq muddatli barqaror o‘sishning poydevori", "Murojaatnomada ijtimoiy sohani rivojlantirish borasida belgilangan vazifalar hamda "Xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni taʼminlash hamda tashqi siyosat sohasidagi ustuvor yo‘nalishlar", "Vatanparvarlik ‒ insoniylikning oliy timsoli" kabi mavzularda maʼruzalar qilindi. Kunning ikkinchi yarmida targ‘ibot guruhlari kesimida amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
O‘quv mashg‘ulotlari yakunlanishi bilan targ‘ibot guruhi aʼzolariga tegishli mavzular bo‘yicha tarqatma materiallar, taqdimotlar, tadbirlar ssenariysi bo‘yicha uslubiy tavsiyalar berildi.

Прошел учебный семинар для рабочей группы по разъяснению содержания послания Президента Республики Узбекистан к Олий Мажлису
• Прошел учебный семинар для рабочей группы по разъяснению содержания послания Президента Республики Узбекистан к Олий Мажлису
С 15 по 25 января этого года было запланировано проведение по всех регионах нашей страны мероприятий по разъяснению содержания послания Президента Республики Узбекистан к Олий Мажлису. В этой связи, 14 января 2021 года в Ургенчском государственном университете прошел семинар для активистов рабочих групп по разъяснению содержания Послания Президента Республики Узбекистан к Олий Мажлису и народу Узбекистана. В данном мероприятии приняли участие представители ташкентских вузов.
На открытии семинара-тренинга выступили ректор Ташкентского университета информационных технологий С.Бабаходжаев, ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев, а также проректор по работе с молодежью УрГУ С.Давлетов, которые особо отметили значимость проведения данных мероприятий среди широких слоев населения, в особенности разъяснения молодежи содержания Послания главы нашего государства к Олий Мажлису и народу Узбекистана, укрепления их гражданской позиции посредством привития чувства сопричастности к происходящим в Республике кардинальным преобразованиям.
В ходе учебного семинара также выступили доц. Б.Бобоёров, проф. Б.Омонов, Ж.Жалолов, А.Санакулов, проф. Д.Бобожонова с докладами: «Новые задачи по совершенствованию системы государственного и общественного строительства в Послании», «Приоритетные направления реформирования судебно-правовой системы и укрепления законности», «Внедрение механизмов рыночной экономики – фундамент долгосрочного стабильного развития», «Задачи по развитию социальной сферы, предусмотренные Посланием»,  «Приоритетные направления обеспечения безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности и сбалансированной внешней политики», «Патриотизм – высший проявление человечности». Во второй половине дня прошли практические занятия по группам.
По завершении учебных занятий членам рабочих групп были переданы раздаточные материалы, презентации по соответствующим темам, методические указания по составлению сценариев мероприятий.