♦️ xalqaro xilma-xillik (talaba va professor-o‘qituvchilarning global miqyosdagi faolligi);
ℹ️ Shu orqali reyting nafaqat universitetlarning ilmiy salohiyatini, balki ularning mintaqaviy va global darajadagi ta’sir kuchini ham namoyon etadi.
📈Joriy yilda e’lon qilingan ushbu nufuzli reytingda O‘zbekistonning 3 ta universiteti ilk bor yuqori o‘rinlarni egallab, xalqaro miqyosda e’tirof etildi.
🏛 “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti — 201–250-o‘rinlar;
🏛 O‘zbekiston milliy universiteti — 501–600-o‘rinlar;
🏛 Toshkent axborot texnologiyalari universiteti — 601+ o‘rinlarda qayd etildi.
⭐️ Reytingning yana bir muhim jihati shundaki, ushbu baholashda qatnashish uchun oliygohlar THE agentligi tomonidan ishlab chiqilgan qat’iy mezonlarga javob berishi lozim. Xususan, talabgor universitetlar so‘nggi besh yillik faoliyati davomida innovatsion yondashuvlar, ilmiy natijalar, xalqaro hamkorliklar va barqaror rivojlanish bo‘yicha sezilarli yutuqlarga erishgan holda dunyo universitetlari orasida TOP-1000+ ro‘yxatiga kirgan bo‘lishi kerak.
✔️ Bu natija O‘zbekiston oliy ta’lim tizimida olib borilayotgan ijobiy islohotlar va o‘zgarishlarning samarali natijasi ekanini ko‘rsatadi.

🔹 качество образования;
ℹ️ Таким образом, рейтинг отражает не только научный потенциал университетов, но и их влияние на региональном и глобальном уровнях.
📈 В этом году в престижный рейтинг впервые вошли три университета Узбекистана, заняв высокие позиции на международной арене:
🏛 Национальный исследовательский университет “Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства” — 201–250 места;
🏛 Национальный университет Узбекистана — 501–600 места;
🏛 Ташкентский университет информационных технологий — 601+ место.
⭐️ Важной особенностью рейтинга является то, что для участия в нем вузы должны соответствовать строгим критериям, установленным агентством THE. В частности, университеты-претенденты должны за последние пять лет добиться значительных успехов в области инноваций, научных исследований, международного сотрудничества и устойчивого развития, а также войти в число 1000+ лучших университетов мира.
✔️ Эти результаты демонстрируют эффективность позитивных реформ и изменений, проводимых в системе высшего образования Узбекистана.