“Oliygohlar — startaplar generatori”: Rahbar va yoshlar uchrashuvi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 11-fevraldagi PQ–59-son qarori asosida yoshlar startaplarini qo‘llab-quvvatlash hamda ularni rivojlantirish uchun vazirliklar, oliy ta’lim muassasalari va banklar hamkorligida kompleks startap ekotizimini shakllantirish bo‘yicha keng imkoniyatlar yaratilmoqda.
Mazkur imkoniyatlardan samarali foydalanish, talaba-yoshlarning innovatsion g‘oyalari va startap tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida “Oliygohlar – startaplar generatori” mavzusida rahbar va yoshlar uchrashuvi tashkil etildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezident Administratsiyasi Moliyaviy texnologiyalar, raqamlashtirish va sun’iy intellekt bo‘yicha departamenti rahbari Bobur Xodjayev, Raqamli texnologiyalar vaziri birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos, “Aloqabank” Boshqaruv raisi o‘rinbosari Farrux Maxkamov, universitet rektori Baxtiyor Maxkamov, shuningdek, tegishli soha korxonalar vakillari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Tadbir davomida oliy ta’lim muassasalarida startap ekotizimini rivojlantirish, innovatsion g‘oyalarni amaliy natijaga aylantirish hamda yoshlarning texnologik salohiyatini ro‘yobga chiqarish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, universitet talabalari tomonidan ishlab chiqilgan bir qator istiqbolli startap loyihalar taqdimoti o‘tkazilib, ular orasida UztozHUB, Tahlilchi AI, Avocado AI, Med-STT va HujjatPlus, VRED, loyihalari namoyish etildi.
Uchrashuv yakunida yoshlar bilan ochiq savol-javob va muhokamalar tashkil etildi. Talabalar o‘z taklif va tashabbuslarini bildirish bilan birga, mavjud muammolar yuzasidan savollar bilan murojaat qildilar. Bildirilgan fikr va takliflar atroflicha muhokama qilinib, yoshlar ko‘targan masalalarga amaliy yechimlar topish bo‘yicha tegishli tavsiyalar berildi.

«Олигохлар — генератор стартапов»: встреча лидеров и молодежи
На основании Постановления Президента Республики Узбекистан № ПК-59 от 11 февраля 2026 года создаются широкие возможности для поддержки и развития молодежных стартапов путем формирования комплексной стартап-экосистемы в сотрудничестве с министерствами, высшими учебными заведениями и банками.
В целях эффективного использования этих возможностей и поддержки инновационных идей и стартап-инициатив студентов и молодежи в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми была организована встреча лидеров и молодежи на тему «Олигохлар — генератор стартапов».
В совещании приняли участие Бобур Ходжаев, руководитель отдела финансовых технологий, цифровизации и искусственного интеллекта Администрации Президента Республики Узбекистан, Олег Пекос, первый заместитель министра цифровых технологий, Фаррух Махкамов, заместитель председателя правления «Алокабанка», Бахтиёр Махкамов, ректор университета, а также представители соответствующих предприятий и студенты.
В ходе мероприятия обсуждались вопросы развития стартап-экосистемы в высших учебных заведениях, преобразования инновационных идей в практические результаты и реализации технологического потенциала молодежи.
Также был представлен ряд перспективных стартап-проектов, разработанных студентами университетов, в том числе UztozHUB, Tahlilchi AI, Avocado AI, Med-STT и HujjatPlus, VRED.
В конце совещания были организованы открытые вопросы и ответы, а также дискуссии с участием молодежи. Студенты высказали свои предложения и инициативы, а также задали вопросы о существующих проблемах. Высказанные идеи и предложения были подробно обсуждены, и были даны соответствующие рекомендации по поиску практических решений проблем, поднятых молодежью