Yurtimizda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida koʻchat ekish boʻyicha “Dolzarb 40 kunlik” tadbirlari Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi tashabbusi bilan vazirlikning Toshkent viloyati hududiy boshqarmasi va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamkorlikda professor-o‘qituvchilar, xodimlar va talabalar birgalikda Universitetning Nurafshon filiali hududida manzarali daraxtlar ekish bilan davom ettirilmoqda.
Ushbu loyiha asosida Nurafshon filialining hududida 100dan ortiq manzarali daraxt ko‘chatlari ekildi. Ekilgan daraxt ko‘chatlari orasida klon, yasin, yovvoyi olcha kabi daraxt turlari tanlab olingan.
Oʻzligimizni, ajdodlarimiz teran tafakkurini, xalqimiz bunyodkorlik va yaratuvchilik salohiyatini namoyon etuvchi qadriyatlarimiz bisyor. Bu fikrlar xalq maqollarida ham o‘z aksini topgan: birni kessang, o‘nni ek; yaxshidan bog‘ qoladi.
Bugun havas bilan ekkan nihollarimiz yangi-yangi bogʻlarga aylanib, kelgusi avlodlar uchun sof va musaffo tabiiy sharoit yaratadi deb umid qilamiz.
Hurmatli vatandoshlar ona tabiatimizga boʼlgan mehringizni ayamagan holda, “Yashil makon” ko‘chat ekish bo‘yicha dolzarb 40 kunlik tashabbusda faol ishtirok eting!

Мероприятия «Dolzarb 40 kunlik» по посадке саженцев в нашей стране в рамках нацпроекта «Зеленая родина», по инициативе Министерства информационных технологий и коммуникаций, Ташкентского областного управления Министерства и Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в сотрудничестве с профессорами, сотрудниками и студентами продолжается посадка декоративных деревьев в Нурафшонском филиале университета.
По данному проекту на территории Нурафшанского филиала высажено более 100 саженцев декоративных деревьев. Среди высаженных саженцев деревьев были отобраны такие виды деревьев, как клен, гиацинт и дикая вишня.
Есть много ценностей, которые показывают нашу самобытность, глубокое мышление наших предков, творческий потенциал и творческий потенциал нашего народа. Эти мысли нашли отражение и в народных пословицах: один срежешь, десять посадишь; оставим хороший сад .
Мы надеемся, что саженцы, которые мы с энтузиазмом посеяли сегодня, превратятся в новые сады и создадут чистые и природные условия для будущих поколений.
Дорогие сограждане, не жалейте любви к нашей матушке-природе, примите активное участие в текущей 40-дневной акции по высадке саженцев «Зеленая родина»!