Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Alisher Navoiy tavalludining 584 yilligi munosabati bilan "Navoiyga ehtirom, she’riyat, ilm va hikmat kechasi" nomli ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
📝Tadbirda talabalar tomonidan A.Navoiy hayoti va ijodiga oid g‘azallar va sahna ko‘rinishlari ijro etildi. Ayniqsa, Guli monologi barchada katta taassurot qoldirdi.
Ulug‘ o‘zbek shoiri, mutafakkir va davlat arbobi 1441-yil 9-fevral kuni Hirot shahrida tavallud topgan. Bu yil bobokalonimiz tavalludining 584 yilligi keng nishonlanadi.
Alisher Navoiy o‘zining boy ma’naviy merosi, shoh asarlari, nodir devonlari, betakror g‘azal va dostonlari bilan bashariyat tamadduni va adabiyotiga beqiyos hissa qo‘shgan.

В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий состоялось духовно-просветительское мероприятие под названием «Почтение Навои, поэзия, наука и мудрость», посвященное 584-летию со дня рождения Алишера Навои.
📝 На мероприятии студенты исполнили газели и сценические постановки, связанные с жизнью и творчеством Алишера Навои. Особенно впечатлил монолог Гули, оставивший яркие впечатления у всех присутствующих.
Великий узбекский поэт, мыслитель и государственный деятель родился 9 февраля 1441 года в городе Герат. В этом году широко отмечается 584-летие со дня рождения нашего великого предка. Алишер Навои внес неоценимый вклад в мировую культуру и литературу своим богатым духовным наследием, шедеврами, уникальными поэмами, непревзойденными газелями и эпическими произведениями.