10-iyun kuni Ispaniya Qirolligining Madrid shahrida O‘zbekiston va Ispaniya oliy ta’lim muassasalari rektorlarining birinchi forumi o‘z ishini boshladi.
Forum Madrid va Barselona shaharlarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, unda O‘zbekistondan 30 nafarga yaqin oliy ta’lim muassasasi rektorlari, xususan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti rektori, professor B.Maxkamov ham ishtirok etmoqda.
Forum doirasida TATU rektori, professor B.Maxkamov “Opportunities for Cooperation: Green and Digital Transition” mavzusidagi panel sessiyada moderator sifatida qatnashmoqda. Mazkur sessiyada yashil va raqamli transformatsiya jarayonlarida universitetlar o‘rtasidagi hamkorlik imkoniyatlari, innovatsion ta’lim yondashuvlari hamda raqamli iqtisodiyot uchun zamonaviy kadrlar tayyorlash masalalari muhokama qilinmoqda.
Forum davomida Ispaniyaning yetakchi universitetlari bilan ta’lim va ilm-fan sohasida o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirish, qo‘shma ta’lim dasturlari va ilmiy loyihalarni amalga oshirish, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, qisqa muddatli stajirovkalar tashkil etish, ma’ruzalar va seminarlar o‘tkazish bo‘yicha hamkorlik masalalari ko‘rib chiqiladi.

10 июня в Мадриде, Королевство Испания, начался первый форум ректоров высших учебных заведений Узбекистана и Испании.
Форум планируется провести в Мадриде и Барселоне, в нем примут участие около 30 ректоров высших учебных заведений Узбекистана, в частности, ректор Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми, профессор Б. Махамов.
В рамках форума ректор ТУИТ, профессор Б. Махамов, выступит в качестве модератора на панельной дискуссии на тему «Возможности сотрудничества: зеленый и цифровой переход». На этой сессии обсуждаются возможности сотрудничества между университетами в процессах «зеленой» и цифровой трансформации, инновационных образовательных подходах и современной подготовке кадров для цифровой экономики.
В ходе форума будут рассмотрены вопросы сотрудничества с ведущими испанскими университетами в области образования и науки, включая расширение взаимовыгодных отношений, реализацию совместных образовательных программ и научных проектов, организацию обмена преподавателями и студентами, организацию краткосрочных стажировок, а также проведение лекций и семинаров.