Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Janubiy Koreyada o'tkazilgan ixtirochi ayollarning xalqaro ko'rgazmasi "KIWIE-2022" doirasida tashkil qilingan tanlovning g'oliblarini taqdirlash marosimi bo'lib o'tdi.
Taqdirlash marosimiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar masalalari davlat qo‘mitasi raisi Zulayxo Baxriddinovna Mahkamova, O'zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziring maslahatchisi Kamola Shavkatovna Sobirova tashrif buyurdilar.
Qizlarning yaxshi taʼlim olishi, kasb-hunar egallashi Prezidentimizni hamisha oʼylantiradigan masalalardan biri. Shuningdek Jamiyatimizda olima ayollar ulushini sezilarli oshirish uchun doktorantura yoʼnalishida xotin-qizlar uchun har yili kamida 300 tadan maqsadli kvota ajratiladi. Barcha qilinayotgan ishlar aynan ayollar bo'lgan e'tiborni namunasi sifatida qarashimiz mumkin. Ushbu koʼrgazmada dunyoning 30dan ortiq davlati vakillarining ixtirolari, loyihalari ishtirok etdi. Shu jumladan Respublikamizdan 25 tadan ortiq ishlanmalar Oila va xotin-qizlar davlat qoʼmitasi tomonidan Janubiy Koreyada oʼtkazilgan Ixtirochi ayollarning xalqaro koʼrgazmasi “KIWIE – 2022”da ishtirok etish uchun mamlakatimizning olima ayollarining ixtirolari tavsiya qilingan edi. “KIWIE – 2022” koʼrgazmasi doirasida tashkil etilgan tanlovda ishtirok etgan mamlakatimiz olima ayollarining ixtirolari xalqaro ekspertlar tomonidan oʼrganilib, yuqori baholandi. Tanlovda ishtirok etgan yurtimiz olima ayollari 1 ta maxsus sovrin, 5 ta oltin (1 oltin medal -TАTU professori Beknazarova S. Shular jumlasidan), 5 ta kumush va 2 ta bronza medallarini qoʼlga kiritishdi.

В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий состоялась церемония награждения победительниц конкурса, организованного в рамках проходящей в Южной Корее международной выставки женщин-изобретателей «KIWIE-2022».
В церемонии награждения приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по делам семьи и женщин Махкамова Зулайхо Бахриддиновна, советник министра по развитию информационных технологий и связи Республики Узбекистан. Узбекистан Камола Шавкатовна Собирова.
Получение девочками хорошего образования и трудоустройство – один из вопросов, о котором постоянно думает Президент. Также в целях значительного увеличения доли женщин-ученых в нашем обществе ежегодно выделяется целевая квота не менее 300 женщин в области докторантуры. В качестве примера внимания мы можем посмотреть, что вся работа выполняется женщинами. В выставке приняли участие изобретения и проекты представителей более 30 стран мира. В том числе более 25 разработок из нашей Республики, изобретения женщин-ученых нашей страны были рекомендованы для участия в Международной выставке женщин-изобретателей «KIWIE – 2022», проводимой в Южной Корее Государственным комитетом по делам семьи и женщин. Изобретения женщин-ученых нашей страны, участвовавших в конкурсе, организованном в рамках выставки «KIWIE – 2022», были изучены международными экспертами и высоко оценены. Женщины-ученые нашей страны, участвовавшие в конкурсе, завоевали 1 специальную премию, 5 золотых медалей (в том числе 1 золотую медаль - профессор Бекназарова С. из ТАТУ), 5 серебряных и 2 бронзовые медали.