Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti rektori B.Maxkamov boshchiligidagi delegatsiya Germaniyaning Karl Won Ossetskiy nomidagi Oldenburg universitetiga tashrif buyurdi, hamda universitet rahbariyati bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va hamkorlik aloqlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha muzokalar o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar Kompyuter injiniringi sohasida qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarni muhokama qildilar.
Shuningdek, tashrif davomida Oldenburg universitetning bir nechta ilmiy tadqiqot markazlari va laboratoriyalari xususan, Dasturiy ta’minot muhandisligi ilmiy markazi (Software Engineering Research center), Sun’iy intellekt tadqiqot markazlari (Applied AI center) hamda ForWind, NEXT ENERGY va OFFIS kabi tadqiqot institutlari faoliyat bilan tanishildi. Bunda to‘liq qayta tiklanadigan energiya manbaalari hamda grid texnologiyalari asosida energiya tarmoqlarini qurish va binolarning energiya samaradorligini oshirishga qaratilgan tadqiqot ishlari va yechimlari bilan tanishildi.
Maʼlumot uchun: Germaniya shimolidagi Oldenburg shahrida joylashgan Karl Won Ossetskiy nomidagi Oldenburg universiteti 1973-yilda tashkil etilgan milliy tadqiqot universiteti hisoblanadi. U Nobel mukofoti laureati Karl Won Ossetskiy sharafiga nomlangan.
Universitet 15.000 nafardan ortiq talaba va 1600 nafar professor-oʼqituvchilar va xodimlarga ega. Shuningdek, universitet innovatsion tadqiqot dasturlari hamda ijtimoiy va ekologik barqarorlikka qo‘shgan hissasi bilan jahonga mashhur. Universitet qayta tiklanadigan energiya va atrof-muhitni o‘rganishda IT va uning yechimlarini qo‘llashga katta eʼtibor qaratadi va Germaniyada ham, xalqaro miqyosda ham ushbu sohalarda yetakchi hisoblanadi.
Universitet doimiy ravishda Germaniya va xalqaro miqyosdagi yeng yaxshi universitetlar qatorida turadi. Xususan, jahonning xalqaro Times Higher Education World University reytingida 351-400 o‘rinni band etgan va Germaniyada 28-o‘rinni egallagan.

Делегация во главе с ректором Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми Б.Махкамовым посетила Ольденбургский университет имени Карла фон Осецкого в Германии, провела переговоры с руководством ВУЗа о реализации совместных проектов и создании сотрудничества.
В ходе встречи стороны обсудили возможности создания совместных образовательных программ в области компьютерной инженерии.
Также в ходе визита ознакомились с несколько научно-исследовательских центров и лабораторий Ольденбургского университета, в частности, Исследовательский центр программной инженерии, Центр прикладного ИИ, а также научно-исследовательские институты, такие как ForWind, NEXT ENERGY и OFFIS. Внедрены исследовательские работы и решения, направленные на построение энергетических сетей на основе полностью возобновляемых источников энергии и грид-технологий и повышение энергоэффективности зданий.
Для справки: Ольденбургский университет имени Карла фон Осецкого основанный в 1973 году, расположенный в городе Ольденбург на севере Германии, является национальным исследовательским университетом. Он был назван в честь лауреата Нобелевской премии Карла фон Осецкого.
В университете обучается более 15 000 студентов и 1600 профессоров и сотрудников. Университет также всемирно известен своими инновационными исследовательскими программами и вкладом в социальную и экологическую устойчивость. Университет специализируется на применении ИТ и их решений в области возобновляемых источников энергии и экологических исследований и является лидером в этих областях как в Германии, так и на международном уровне.
Университет неизменно входит в число лучших университетов Германии и мира. В частности, он занял 351-400 место в международном рейтинге университетов мира Times Higher Education и занял в Германии 28-е место