Konferensiya Xalqaro Elektronika va Elektrotexnika Muxandislari instituti (IEEE) bilan hamkorlikda TATU va uning Samarqand filialida o‘tkazilmoqda. Konferensiyada AQSh, Kanada, Saudiya Arabistoni, Janubiy Koreya, Hindiston, Malayziya, Xitoy Xalq Respublikasi kabi dunyoning 20 dan ortiq mamlakatlaridan ilg‘or oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tadqiqot markazlarining yetakchi olimlari, tadqiqotchilari va izlanuvchilari ishtirok etmoqda.
Konferensiyaning asosiy maqsadi – axborot kommunikatsiya texnologiyalari sohasida ilmiy tadqiqotlarini amalga oshirayotgan olimlar va izlanuvchilarni ilmiy tadqiqot natijalarini muhokama qilish, o‘zaro bilim almashinish va kelgusi tadqiqotlar yo‘nalishlarini belgilash bo‘yicha fikrlar almashinish hisoblanadi.
Konferensiyaning tadqiqot yo‘nalishlari bo‘yicha tashkil etilgan sho‘balari ertaga 5-noyabr kuni ham o‘z ishini davom ettiradi.
Konferensiyaning 6-noyabrga mo‘ljallangan dasturi doirasida xorijiy professorlar TATU va uning filiallari yosh olimlari, magistrant va doktorantlariga zamonaviy texnologiyalar va ular ustida tadqiqotlar bo‘yicha seminar-treninglar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Ushbu onlayn konferensiyada koʼtariladigan masalalar axborot kommunikatsiya sohasida vujudga kelayotgan muhim masalalarni yechishda, ilgʼor texnologiyalarni jamiyatimizga tadbiq etilishi hamda mutaxassislar oʼrtasida bilim va tajriba almashinish uchun katta tajriba maydonchasi boʼladi.

В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий началась международная научно-техническая онлайн-конференция “International Conference on Information Science and Communications Technologies: Applications, Trends and Opportunities – ICISCT2020”, посвященная возможностям и внедрению информационно-коммуникационных технологий.
Конференция проводится в ТУИТ и Самаркандском филиале ТУИТ совместно с Международным институтом электроники и электротехники (IEEE). В конференции принимают участие ученые и исследователи ведущих университетов 20 стран мира, таких как США, Канада, Саудовская Аравия, Южная Корея, Индия, Малайзия, Китай.
Основаня цель конференции – обсуждение результатов научных исследований в сфере информационно-коммуникационных технологий, обмен знаниями и мнениями по определению направления перспективных научных исследований. 5 ноября конференция продолжится свою работу уже по секциям.
6 ноября в рамках программы запланировано проведение профессорами зарубежных университетов семинаров-тренингов по современным технологиям и исследованиям в этой области для преподавателей, магистрантов, молодых ученых и докторантов ТУИТ и его региональных филиалов.
Данная онлайн-конференция станет площадкой для решения важных проблем, возникающих в сфере информационно-коммуникационных технологий, обсуждения вопросов внедрения в общество передовых технологий, обмена мнениями и опытом специалистами индустрии информационных технологий.