YEVROPADA ERASMUS+ DASTURI DOIRASIDA YANA BIR UCHRASHUV
Yurtimizda Yevropa mamlakatlari tajribalarini o‘rganish va taʼlim jarayonlariga qo‘llash bo‘yicha Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti ayni vaqtda ko‘plab xalqaro loyihalarning koordinatori va ijrochi tashkiloti sifatida salmoqli ishlarni amalga oshirib kelmoqda. Ulardan biri Yevropa ittifoqi Erasmus+ dasturining “MechaUZ: o‘zbekistonda Mexatronika va robototexnika bakalavriat taʼlim yo‘nalishini innovatsion g‘oyalar va raqamli texnologiyalar asosida moderinizatsiya qilish” (MechaUZ: Modernization of Mechatronics and Robotics for Bachelor degree in Uzbekistan through Innovative Ideas and Digital Technology) xalqaro loyihasi hisoblanadi.
Loyiha 2020-2023 yillarga mo‘ljallangan bo‘lib, unda O‘zbekiston Respublikasi oliy taʼlim muassasalarining mavjud “Mexatronika va robototexnika” bakalavriat taʼlim yo‘nalishida kadrlar tayyorlash holatini o‘rganish, zamonaviy talab va takliflar asosida yangi taʼlim yo‘nalishini ochish, mavjud taʼlim yo‘nalishlarini moderinizatsiya qilish, o‘quv laboratoriyalarni zamonaviy moddiy-texnik vositalar bilan jihozlash, shuningdek ushbu yo‘nalishda o‘qituvchilarni malakasini oshirish nazarda tutilgan edi.
Yuqorida belgilangan vazifalarni bajarilishini nazorat qilish va o‘qituvchilar malakasini oshirish maqsadida 2022-yil 30-maydan 5-iyungacha bo‘lgan muddatda Litvaning Vilnius shahridagi “Vilnius Gedimino” texnika universitetida (Ma’lumot uchun ushbu universitet QS: butun jahon universitetlar reytingida 2022 yil bo‘yicha 751-800 o‘rinni egallagan) yuzma yuz uchrashuv tashkil etilishi rejalashtirilgan edi va bu uchrashuv kutilganidek joriy yilning 30-may oyida strat oldi. Ushbu uchrashuvda Yevropa davlatlarining 6 ta oliy taʼlim muassasasidan va O‘zbekiston Respublikasining 6 ta Oliy taʼlim muassasasidan hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligidan vakillar ishtirok etmoqda.
−Xalqaro Xellenik universiteti, Gretsiya
−Janubiy-Sharqiy Yevropa tadqiqot markazi, Gretsiya
−Vilnyus Gediminas texnika universiteti, Litva
−Liepaya universiteti, Latviya
−Vidzeme amaliy fanlar universiteti, Latviya
−Viana-du-Kashtelu politexnika instituti, Portugaliya
−Аndijon mashinasozlik instituti, O‘zbekiston
−Toshkentdagi Turin politexnika universiteti, O‘zbekiston
−Farg‘ona politexnika instituti, O‘zbekiston
−Toshkent axborot texnologiyalari universtiteti, O‘zbekiston
−Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti, O‘zbekiston
−Toshkent davlat texnika universiteti, O‘zbekiston
−Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi, O‘zbekiston
Uchrashuvda O‘zbekistondan jami 35 nafar vakillar, jumladan Toshkent axborot texnologiyalari universitetidan 5 nafar, Javlonbek Abdujalilov, Xalimjon Xujamatov, Doston Hasanov, Ibrohimbek Yusupov hamda Yernazar Reypnazarovlar ishtirok etmoqdalar.
Uchrashuv ko‘tarinki ruhda, universitet rektori prof. dr. Romualdas Kliukas tomonidan ochib berildi va u uchrashuv vakillari uchun o‘zining samimiy fikrlarini bildirgan holda uchrashuv faoliyati uchun muvoffaqqiyatlar tiladi.
Shuningdek universitetning Mexanika fakulteti dekani Justinas Gargasas so‘zga chiqib, barchaga tashriflari uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi hamda uchrashuvning yuqori saviyada o‘tishi uchun zarur shart sharoitlar yaratib berilishini bildirdi. Shundan so‘ng universitetning Xalqaro aloqalar bo‘limi direktori Aušra Pelÿdienÿ ishtirokchilarga “Vilnius Gedimino” universiteti haqida taqdimot qilidi, qolaversa universitet barcha bilan hamkorlikda faoliyat olib borishga tayyor ekanligini ta’kidladi.
Chiqishlar davomida Janubi-Sharqiy Yevropa tadqiqot markazi vakili Anastasios Ntabizas so‘z olib uchrashuvning bugungi kun tartibida “Yangi bakalavr dasturini ishlab chiqish” (ish paketi 2), “O‘zbekistonning o‘qituvchi va administrativ hodimlari, injinerlari uchun yangi malaka kurslarini ishlab chiqish va tashkil etish” (ish paket 3) kabi muhim vazifalarning muhokamasi hamda “Vilnius Gediminas” texnika universitetining ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini yorituvchi taqdimotlar o‘rin egallaganligini ma’lum qildi.

Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми проводит значительную работу в качестве координатора и исполнительной организации многих международных проектов с целью изучения опыта европейских стран и применения его в образовательных процессах. Одна из них – программа Erasmus+ Европейского Союза является международным проектом. “MechaUZ: «Модернизация мехатроники и робототехники в Узбекистане на основе инновационных идей и цифровых технологий бакалавриата» (MechaUZ: Modernization of Mechatronics and Robotics for Bachelor degree in Uzbekistan through Innovative Ideas and Digital Technology)
Проект рассчитан на 2020-2023 годы, в рамках которого проведено изучение состояния подготовки кадров в действующем бакалавриате «Мехатроника и робототехника» высших учебных заведений Республики Узбекистан, открытие нового образовательного направления на основе современных требований и предложений, модернизации действующих образовательных направлений, оснащения учебных лабораторий современными материально-техническими средствами, а также повышения квалификации преподавателей данного направления.
с 30 мая по 5 июня 2022 г планировалось провести встречу в Вильнюсском техническом университете Гедимино в г. Вильнюс, Литва, в целях контроля за выполнением вышеуказанных задач и повышения квалификации преподавателей. (Для справки, этот университет занимает 751-800 место в рейтинге QS: мировой рейтинг университетов на 2022 год). В мероприятии принимают участие представители 6 высших учебных заведений европейских стран и 6 высших учебных заведений Республики Узбекистан, а также Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
Учебные заведения-партнеры в рамках проекта:
- - Международный греческий университет, Греция
- - Исследовательский центр Юго-Восточной Европы, Греция
- - Вильнюсский технический университет Гедиминаса, Литва
- - Лиепайский университет, Латвия
- -Видземский университет прикладных наук, Латвия
- - Политехнический институт Виана-ду-Каштелу, Португалия
- - Андижанский машиностроительный институт, Узбекистан
- -Туринский политехнический университет в Ташкенте, Узбекистан
- - Ферганский политехнический институт, Узбекистан
- -Ташкентский университет информационных технологий, Узбекистан
- - Каршинский инженерно-экономический институт, Узбекистан
- -Ташкентский государственный технический университет, Узбекистан
- - Министерство высшего и среднего специального образования, Узбекистан
- На встрече принимали участие 35 представителей Узбекистана, в том числе 5 представителей из Ташкентского университета информационных технологий, Джавлонбек Абдужалилов, Халимжон Худжаматов, Достон Гасанов, Ибрагимбек Юсупов и Ерназар Рейпназаров.
Встречу в дружественной атмосфере открыл ректор университета, проф. доктор Ромуальдас Клюкас, который выразил представителям собрания свои искренние пожелания и пожелал успехов в работе.
Также выступил декан механического факультета университета Юстинас Гаргасас, который поблагодарил всех за визит и сказал, что будут созданы необходимые условия для того, чтобы встреча прошла на высоком уровне.
После этого директор Департамента международных отношений университета Аушра Пелидиене сделала презентацию участникам о Вильнюсский университет Гедимино и отметила, что университет готов сотрудничать со всеми.
В ходе выступлений Анастасиос Нтабизас, представитель Исследовательского центра Юго-Восточной Европы выступил с обсуждением важных задач, а также с презентациями, освещающие деятельность Вильнюсского технического университета им. Гедиминаса в таких направлении как
«Разработка новой программы бакалавриата» «Разработка и организация новых курсов повышения квалификации для преподавателей и административно-управленческого персонала, инженеров Узбекистана».