13-avgust kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida UNESCO-ICHEI bilan hamkorlikda AI+Cross-Border E-Commerce Micro-Certification Pilot Project dasturining rasmiy ishga tushirilishiga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda UNESCO-ICHEI nomidan Adminstrativ ishlar boshqarmasi rahbari va Markaziy Osiyo bo‘yicha mas’ul xodimi Xu Mingshun hamda AI+transchegaraviy elektron tijorat loyihasi menejeri Yang Ling ishtirok etdi. TATU tomonidan universitet rahbariyati, fakultet va kafedra professor-o‘qituvchilari hamda loyiha mas’ullari qatnashdilar.
🔺 AI va transchegaraviy elektron tijorat yo‘nalishidagi mikrosertifikatlash dasturining maqsad va vazifalari taqdim etildi;
🔺 E-Commerce Cross-Border dasturini TATUda amalga oshirish rejasi haqida ma’lumot berildi;
🔺 dasturining rasmiy ishga tushirilish marosimi o‘tkazildi;
🔺 dastur bo‘yicha birinchi muvaffaqiyatli ishtirokchiga tantanali ravishda sertifikat topshirildi;
Mazkur loyiha sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va transchegaraviy elektron tijorat sohalarida zamonaviy kompetensiyalarni rivojlantirish, talabalar va mutaxassislarning xalqaro raqamli iqtisodiyot sharoitida raqobatbardosh ko‘nikmalarini shakllantirishga xizmat qiladi.

В ТУИТ СОСТОЯЛСЯ ОФИЦИАЛЬНЫЙ ЗАПУСК ПРОГРАММЫ AI+CROSS-BORDER E-COMMERCE MICRO-CERTIFICATION PILOT PROJECT
13 августа в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми состоялась торжественная церемония официального запуска программы AI+Cross-Border E-Commerce Micro-Certification Pilot Project, реализуемой в сотрудничестве с UNESCO-ICHEI.
В мероприятии приняли участие руководитель Управления административных вопросов и ответственный сотрудник по Центральной Азии Xu Mingshun, а также менеджер проекта AI+Cross-Border E-Commerce Yang Ling со стороны UNESCO-ICHEI. Со стороны ТУИТ в мероприятии приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав факультетов и кафедр, а также ответственные за реализацию проекта.
В рамках мероприятия:
🔺 были представлены цели и задачи программы микросертификации в области искусственного интеллекта и трансграничной электронной коммерции;
🔺 представлена информация о плане реализации программы E-Commerce Cross-Border в ТУИТ;
🔺 состоялась официальная церемония запуска программы;
🔺 первому успешно завершившему программу участнику был торжественно вручен сертификат.
Данный проект направлен на развитие современных компетенций в сфере искусственного интеллекта, цифровых технологий и трансграничной электронной коммерции, а также на формирование конкурентоспособных навыков студентов и специалистов в условиях международной цифровой экономики.