✅Davlat rahbari tashabbusi bilan boshlangan ushbu loyiha - yoshlar orasida innovatsion tafakkurni shakllantirish, zamonaviy texnologiyalarga qiziqishni uyg‘otish, yoshlarni kelajak kasblariga yo‘naltirish va yozgi ta’tilni mazmunli o‘tkazishga xizmat qilmoqda.
STEM, Informatika va axborot texnologiyalar hamda ingliz tili o‘qituvchilariga Coursera xalqaro platformasida bepul malaka oshirish uchun sertifikatlar topshirildi;
TATU Media markazida stajirovka o‘tagan texnikum o‘qituvchilari taqdirlandi;
Respublika televidenie va radio texnikumiga zamonaviy adabiyotlar hadya qilindi;
Bektemir va Mirobod tumanlari o‘quvchi yoshlarini qamrab oluvchi raqamli texnologiyalar sohasidagi “Junior Tech Hackathon” musobaqasiga rasmiy start berildi;
Shuningdek, TATU rektori va hokimlik vakillari 358-maktabda universitetning professor-o‘qituvchilari tomonidan olib borilayotgan “Kelajakni raqamli ta’lim bilan quramiz” shiori ostidagi AyTi kurslar faoliyati bilan tanishdilar.
Muhtaram Prezidentimiz tomonlaridan 2025-yil 20-mart kuni ochilgan ushbu maktab bugun chin ma’noda raqamli ta’lim markaziga aylangan. Maktabda tashkil etilgan kurslarda tumanning barcha maktablaridan 350 dan ziyod o‘quvchilar quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha qamrab olingan:
⏺ Kompyuter arxitekturasi;
⏺ Robototexnika va mexatronika;
⏺ Elektronika – kelajak kasbim;
⏺ Happy English Club.
⭐️“Dolzarb 90 kun” loyihasi – yoshlarga qaratilayotgan e’tibor va ularning intellektual salohiyatini yuzaga chiqarish yo‘lidagi amaliy islohotlarning yorqin ifodasidir. Bu jarayonda TATU yetakchi oliygoh sifatida faol ishtirok etmoqda.

9 июля 2025 года Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий провёл очередное крупное мероприятие в рамках проекта «Актуальные 90 дней» в общеобразовательной школе №358 Бектемирского района города Ташкента.
✅ Инициированный Президентом страны, данный проект направлен на формирование инновационного мышления среди молодежи, пробуждение интереса к современным технологиям, ориентацию молодого поколения на профессии будущего, а также на полезное и содержательное проведение летних каникул.
• Преподавателям STEM-дисциплин, информатики, информационных технологий и английского языка были вручены сертификаты для бесплатного повышения квалификации на международной платформе Coursera;
• Были поощрены преподаватели техникумов, прошедшие стажировку в медиацентре ТАТУ;
• Республиканскому техникуму телевидения и радиовещания были переданы современные учебные материалы;
• Официально стартовал конкурс «Junior Tech Hackathon» в сфере цифровых технологий, охватывающий учащихся Бектемирского и Мирободского районов;
• Ректор ТАТУ и представители хокимията ознакомились с деятельностью АйТи-курсов под лозунгом «Строим будущее с цифровым образованием», которые проводятся преподавателями университета в школе №358.
Открытая по инициативе уважаемого Президента 20 марта 2025 года, данная школа сегодня по праву считается центром цифрового образования. В рамках организованных здесь курсов обучаются более 350 школьников из всех школ района по следующим направлениям:
⏺️ Архитектура компьютера
⏺️ Робототехника и мехатроника
⏺️ Электроника — моя будущая профессия
⏺️ Happy English Club
⭐️Проект «Актуальные 90 дней» является ярким примером практических реформ, направленных на поддержку молодежи и раскрытие их интеллектуального потенциала. ТАТУ активно участвует в этом процессе как ведущее высшее учебное заведение страны.