Joriy yilning 25-iyul kuni Toshkent shahar Bektemir va Mirobod tumanlarida joylashgan maktab oquvchilari uchun "Dolzarb 90 kun” dasturi doirasida universitet tashabbusi bilan “Junior Tech Hackathon” final bosqichi Bektemir tumanida joylashgan 358-son umumiy o‘rta ta’lim maktabida bo‘lib o‘tdi.
Ushbu hakaton 2 bosqichda o‘tkazilgan bo‘lib, 1-bosqichdan saralangan 36 nafar o‘quvchilar informatika va dasturlash bo‘yicha final bosqichida o‘z bilim va ko‘nikmalarini sinab ko‘rishdi.
“Junior Tech Hackathon” final bosqichining natijalari asosida quyidagi o‘quvchi yoshlar g‘olib deb topildilar:
🥇 Abdusamatov Ma’sud 290-son maktab 9-sinf o‘quvchisi;
🥈 Xursanaliyev Xudoyberdi 291-son maktab 7-sinf o‘quvchisi;
🥉 Komolov Bobur 290-son maktab 7-sinf o‘quvchisi.
🎉Bundan tashqari, hakatonda quyidagi nominatsiyalar bo‘yicha g‘oliblar e’tirof etildi:
⏺Eng yosh dasturchi (o‘g‘il bola) - Ismailov Umar 290-son maktab 7-sinf o‘quvchisi;
⏺Eng yosh dasturchi (qiz bola) - Rustamjonova Farangiz 293-son maktab 8-sinf o‘quvchisi;
⏺Eng faol va yuqori natija ko‘rsatgan maktablar: 290-, 291-, 293- va 358-sonli maktablar.
🎁Musobaqaning sovrindor o‘quvchilarga mukofotlar va universitetning 70 yillik esdalik sovg‘alari taqdim etildi.

25 июля текущего года в рамках программы «Актуальные 90 дней» по инициативе университета был проведён финальный этап хакатона «Junior Tech Hackathon» среди школьников Бектемирского и Мирободского районов города Ташкента. Мероприятие состоялось в общеобразовательной школе №358, расположенной в Бектемирском районе.
Хакатон проходил в два этапа. В финале, прошедшем по направлениям информатики и программирования, свои знания и навыки продемонстрировали 36 отобранных участников по итогам первого этапа.
По результатам финального этапа «Junior Tech Hackathon», победителями стали:
🥇 Абдусаматов Масуд — ученик 9 класса школы №290
🥈 Хурсаналиев Худойберди — ученик 7 класса школы №291
🥉 Комилов Бобур — ученик 7 класса школы №290
🎉Также победители были отмечены в специальных номинациях:
⏺️ Самый юный программист (мальчик) — Исмаилов Умар, ученик 7 класса школы №290
⏺️ Самая юная программистка (девочка) — Рустамжонова Фарангиз, ученица 8 класса школы №293
⏺️ Самые активные и результативные школы — школы №290, №291, №293 и №358
🎁Призёры конкурса были награждены памятными подарками и сувенирами, посвящёнными 70-летию университета.