Prezident Shavkat Mirziyoyev bugungi "Byurokratiyani bartaraf etish" forumida davlat boshqaruvini zamon talablariga moslashtirish, ortiqcha ma’muriy to‘siqlarni qisqartirish va fuqarolar hamda biznes uchun qulay davlat xizmatlari eko-tizimini yaratish bo‘yicha muhim tashabbuslarni ilgari surdi:
✔️ Davlat xizmatlari soni 444 tadan 1 040 tagacha oshirildi, 2030-yilgacha bu ko‘rsatkich 1,5 mingtaga yetkaziladi.
✔️110 dan ortiq hujjat va ma’lumot talab qilish to‘liq bekor qilinadi.
✔️100 dan ortiq xizmatlar muddatlari 50 foizgacha qisqartiriladi.
✔️Davlat xizmatlari portali, "Lisenziya" tizimi va koll-markazlar sun’iy intellekt asosida ishlashga o‘tkaziladi.
✔️Elektron hujjat aylanmasi hisobiga aholining yiliga 23 milliard so‘m mablag‘i tejaladi.
✔️Lisenziyalash, qurilish va kommunal tarmoqlarga ulanish sohasida 300 dan ortiq xizmat soddalashtiriladi.
✔️4 ta kommunal tarmoqqa (elektr, gaz, suv, kanalizatsiya) yagona ariza orqali ulanish imkoniyati yaratiladi.
✔️"Qog‘ozsiz hukumat" tizimiga to‘liq o‘tish maqsadida mavjud 40 million hujjatdan 25 millioni raqamlashtiriladi.
✔️Proaktiv va kompozit xizmatlar soni 400 taga yetkaziladi.
✔️Byurokratiyani bartaraf etishga oid eng ilg‘or taklif kiritgan faol fuqarolar va idoralar 3 million dollarlik mukofot jamg‘armasi hisobidan rag‘batlantiriladi.
2023–2030-yillarda O‘zbekiston qog‘ozbozlikdan xoli, tezkor, qulay, inson manfaatlariga asoslangan raqamli davlatga aylanadi. Fuqaro, tadbirkor va davlat o‘rtasidagi barcha jarayonlar minimal vaqt, minimal hujjat va maksimal shaffoflik bilan amalga oshadi.

На сегодняшнем форуме «Устранению бюрократии — да!» Президент Шавкат Мирзиёев выдвинул важные инициативы по адаптации государственного управления к современным требованиям, сокращению излишних административных барьеров и созданию удобной экосистемы государственных услуг для граждан и бизнеса:
✔️ Количество государственных услуг увеличено с 444 до 1 040, а к 2030 году этот показатель достигнет 1 500.
✔️ Полностью будет отменён запрос более 110 документов и сведений.
✔️ Сроки оказания более 100 услуг сократятся до 50 %.
✔️ Портал госуслуг, система «Лицензия» и колл-центры перейдут на работу на основе искусственного интеллекта.
✔️ Благодаря электронному документообороту ежегодно будет экономиться 23 миллиарда сумов средств населения.
✔️ Будет упрощён порядок оказания более 300 услуг в сфере лицензирования, строительства и подключения к инженерным сетям.
✔️ Подключение к 4 инженерным сетям (электричество, газ, вода, канализация) станет возможным через единое заявление.
✔️ Для полного перехода к системе «безбумажного правительства» из 40 миллионов документов будет оцифровано 25 миллионов.
✔️ Количество проактивных и композитных услуг увеличится до 400.
✔️ Активные граждане и ведомства, внесшие самые передовые предложения по устранению бюрократии, будут поощрены из призового фонда в 3 миллиона долларов.
В 2023–2030 годах Узбекистан станет безбумажным, быстрым, удобным и человекоориентированным цифровым государством. Все процессы между гражданином, предпринимателем и государством будут осуществляться с минимальными затратами времени, минимальной документацией и максимальной прозрачностью.