💬 Uchrashuv boshida vazir tomonidan IT sohasida yoshlarga berilayotgan imkoniyatlar to‘g‘risida to‘xtalib o‘tdi. Xususan, bugungi kunda iqtisodiyotning barcha jabhalarida IT yo‘nalishidagi kadrlarga bo‘lgan extiyoj yuqori ekanligi ta’kidlanib, 2030 yilgacha IT eksporti orqali 5 mlrd AQSH dollari investitsiya kiritish rejalashtirilganini buning uchun 300 ming nafar malakali kadrlar kerakligi aytib o‘tildi. Buning uchun zarur bo‘ladigan kadrlar chet tilini mukammal bilishi va kamida B2 darajasiga ega bo‘lishi lozimligi, turli dasturlash yo‘nalishlarida xalqaro IT sertifikatga ega bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi. Chet tili va IT sertifikatlarga ega bo‘lish uchun davlatimiz tomonidan ko‘plab imkoniyatlar yaratilganligi va bu yo‘nalishga imtiyozlar hamda e’tiborning juda yuqori ekanligi ko‘rsatib o‘tildi. Talabalarimiz ushbu suhbatdan katta motivatsiya olishdi.
🗒 Tashrif davomida filialda talabalar tahsil olish jarayonlari, inkubatsion markazlar, talabalarning dasturiy mahsulotlari va ishlanmalari bilan tanishdilar.

💬 В начале встречи министр рассказал о возможностях, предоставляемых молодежи в сфере IT. В частности, было отмечено, что сегодня существует высокий спрос на кадры в сфере ИТ во всех аспектах экономики, а также было упомянуто, что к 2030 году планируется инвестировать 5 миллиардов долларов США за счет экспорта ИТ, а также 300 тысяч квалифицированных специалистов. Для этого нужны квалифицированные кадры, в совершенстве владеющие иностранным языком на уровне не ниже B2, а также имеющие международные IT-сертификаты в различных областях программирования. Было отмечено, что нашим государством созданы возможности для получения сертификатов по иностранному языку и информационным технологиям, а льготы и внимание к этому направлению очень высоки. Наши студенты получили большую мотивацию от этого разговора.
🗒 В ходе визита студенты филиала ознакомились с учебным процессом, инкубационными центрами, программными продуктами и разработками других студентов.