“Bir million o‘zbek dasturchilari” — O‘zbekistonda bir million mahalliy dasturchini tayyorlash loyihasi bo‘lib, loyihada yoshlarni zamonaviy kasblarga bepul onlayn kurslar tashkil etilgan holda o‘qitish maqsad qilingan.
❗️2024-yilning “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili” deb e’lon qilinganligi ushbu tashabbusning dolzarbligini yanada oshirdi. Hozirda onlayn kurslar Bir million dasturchilar uzbekcoders.uz platformasi orqali yo‘lga qo‘yilmoqda.
💻 Bugun, 29-noyabr kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida “Bir million oʻzbek dasturchisi” (https://uzbekcoders.uz/) loyihasining navbatdagi ikkinchi mavsumiga start berildi. Tadbirda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etib, so‘ngi yillarda raqamli ta’lim sohasida, xususan, onlayn ta’lim va xalqaro sertifikatlar olish bo‘yicha yaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumot berdi.
🔍 “Bir million oʻzbek dasturchilari” (https://uzbekcoders.uz/) loyihasi 2025-2026-yillar rejasida xalqaro IT sertifikatlarni olganlar sonini 2,5 mln nafarga, professional xalqaro IT sertifikatlar olganlar sonini esa 30 ming nafarga yetkazish belgilangan.
⭐️ Qolaversa, loyiha doirasida yuqori natija ko‘rsatgan eng yaxshi 2 ta maktabga Prezident sovg‘asi sifatida elektromobillar berilishi ham rejalashtirilgan.
❇️ Shu bilan birga, loyiha doirasida 14 ta hududda eng yuqori natija ko‘rsatgan o‘quvchilarga 700 ta noutbuk, Top-10 nafar o‘qituvchilar chet-elga sayohat, loyiha doirasida eng yuqori natija ko‘rsatgan 100 ta o‘qituvchiga 10 mln so‘mdan pul mukofoti va Top-3 oliy ta’lim muassasalariga pul mukofotlari beriladi.

«Один миллион узбекских программистов» — это проект по обучению одного миллиона местных программистов в Узбекистане. Проект направлен на обучение молодых людей современным профессиям с помощью бесплатных онлайн-курсов.
❗️Объявление 2024 года «Годом молодежи и поддержки бизнеса» повысило актуальность данной инициативы. Один миллион программистов в настоящее время проводят онлайн-курсы на платформе uzbekcoders.uz.
🔍 В плане проекта «Один миллион узбекских программистов» (https://uzbekcoders.uz/) на 2025-2026 годы определено довести количество людей, получивших международные IT-сертификаты, до 2,5 миллионов, а количество человек, получивших профессиональные международные ИТ-сертификаты, до 30 тыс. человек.
⭐️Кроме того, в рамках проекта планируется передать электромобили в подарок Президента 2 лучшим школам, показавшим высокие результаты.
❇️При этом в рамках проекта вручат 700 ноутбуков ученикам, по 10 миллионов вручат 100 учителям, денежные премии топ-3 высшим учебным заведениям, топ-10 учителей отправятся за границу, показавшим самые высокие результаты среди 14 регионов.