🗒 Unda O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Prezidentlari Administratsiyalari, ta’lim vazirliklari, IT, madaniyat va madaniy meros, yoshlar tashkilotlari, 70 dan ziyod oliy va professional ta’lim muassasalaridan jami 150 nafarga yaqin ishtirokchi, jumladan, TATU rektori B.Maxkamov ishtirok etmoqda.
Dasturga muvofiq dastlab forum yalpi majlisi boʻlib oʻtdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Ijtimoiy rivojlanish departamenti rahbari Odil Abdurahmonov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev, Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Xorijiy mamlakatlar bilan hududlararo va madaniy aloqalar bo‘yicha boshqarmasi boshlig‘i Igor Maslov, Rossiya ilm-fan va oliy ta’lim vaziri o‘rinbosari Konstantin Mogilyovskiy so‘zga chiqib, ikki tomonlama ta’lim, fan va innovatsiyalar sohasini rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar ahamiyati, ularning natijasi hamda istiqbolli rejalar haqida nutq so‘zladilar.

Около 150 участников из администраций Президентов Республики Узбекистан и Российской Федерации, министерств образования, информационных технологий, культуры и культурного наследия, молодежных организаций, а также более 70 высших и профессиональных учебных заведений, включая ректора ТУИТ Б. Махкамова, приняли участие в этом мероприятии.
Согласно программе, первым состоялось пленарное заседание форума. Одил Абдурахманов, заведующий отделом социального развития Администрации Президента Республики Узбекистан, Шахрух Далиев, первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций, Игорь Маслов, заведующий отделом региональных и культурных связей с зарубежными странами в Администрации Президента Российской Федерации, а также заместитель министра науки и высшего образования России Константин Могилевский выступили с речами, подчеркнув важность совместных усилий в области образования, науки и инноваций, а также обсудили результаты и перспективные планы.