✅ Natijalarga ko‘ra, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) dunyo bo‘yicha eng ilg‘or TOP 1000 ta oliy ta’lim muassasasi qatoridan munosib o‘rin egalladi!
📊 Reytingning 6 ta quyidagi barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha yuqori baholandi:
🌱13-maqsad – Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash: 80-o‘rin (1089 ta OTM orasida)
🏘 11-maqsad – Barqaror shaharlar va jamoalar: 93-o‘rin
⚡️ 7-maqsad – Arzon va toza energiya: 101–200 oralig‘ida (1181 ta OTM ichida)
🌐 2-maqsad – Ochlikka qarshi kurash: 101-200 o‘rin (955 ta OTM orasida)
↘️ 1-maqsad – Kambag‘allikni qisqartirish: 301-400 o‘rin (1267 ta OTM orasida)
👨💼 8-maqsad – Munosib ish o‘rinlari va iqtisodiy o‘sish: 301-400 o‘rin (1350 ta OTM orasida)
O‘sish sur’atlari:
📈 O‘tgan yilgi 1001–1500 diapazondan bu yil 200–500 pog‘onaga yuqorilab, universitet THE Impact Rankings’da ulkan sakrashga erishdi. Bu esa TATU’dagi strategik islohotlar, innovatsion ilmiy faoliyat va keng ko‘lamli ijtimoiy tashabbuslarning natijasi sifatida baholanmoqda.
🏛 Bu yutuq — TATU jamoasining ilmiy izlanishlarga, ijtimoiy mas’uliyatga va ekologik barqarorlik tamoyillariga sodiqligining yorqin isboti hisoblanadi.
🗒 Mazkur reytingda universitetlar BRM’lar doirasida olib borilgan ilmiy-tadqiqot ishlari, ta’lim dasturlariga BRM’larning integratsiyasi, jamiyat bilan faol hamkorlik, ekologik va ijtimoiy tashabbuslar, hamda global hamkorlik salohiyati kabi mezonlar asosida baholanadi.
Ma’lumot o‘rnida: THE Impact reytingida 2020-yil 768 ta OTM reytingdan o‘rin olgan bo‘lsa, 2025 yilga kelib 2389 taga yetdi.

✅ Согласно результатам, Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий (ТУИТ) занял достойное место в числе ТОП-1000 лучших высших учебных заведений мира!
📊 Университет получил высокую оценку по следующим шести целям устойчивого развития:
🌱 Цель 13 — Борьба с изменением климата: 80-е место (среди 1089 вузов)
🏘 Цель 11 — Устойчивые города и сообщества: 93-е место
⚡️ Цель 7 — Доступная и чистая энергия: в диапазоне 101–200 места (среди 1181 вуза)
🌐 Цель 2 — Ликвидация голода: в диапазоне 101–200 места (среди 955 вузов)
↘️ Цель 1 — Уменьшение бедности: в диапазоне 301–400 места (среди 1267 вузов)
👨💼 Цель 8 — Достойная работа и экономический рост: в диапазоне 301–400 места (среди 1350 вузов)
📈 Рост показателей:
По сравнению с прошлым годом, когда ТУИТ входил в диапазон 1001–1500, в этом году университет поднялся на 200–500 позиций, совершив огромный скачок в рейтинге THE Impact Rankings. Это оценивается как результат стратегических реформ в университете, инновационной научной деятельности и масштабных социальных инициатив.
🏛 Это достижение является ярким доказательством приверженности команды ТУИТ к научным исследованиям, социальной ответственности и принципам экологической устойчивости.
🗒 В данном рейтинге университеты оцениваются по таким критериям, как научные исследования в рамках Целей устойчивого развития (ЦУР), интеграция ЦУР в образовательные программы, активное взаимодействие с обществом, экологические и социальные инициативы, а также потенциал международного сотрудничества.