Oʻzbekiston Respublikasi taʼlim tashkilotlariga qabul qilish boʻyicha Davlat komissiyasi majlisining tegishli bayoni tasdiqlandi.
Unga ko‘ra:
➖bakalavriat taʼlim yoʻnalishlarida vakant qolgan oʻrinlar uchun tanlov oʻtkaziladi. Bunda 56,7 ball va undan yuqori natija ko‘rsatgan, biroq talabalikka tavsiya etilmagan, shu jumladan roʻyxatdan oʻtishning ikkinchi bosqichida oliy taʼlim tashkiloti va bakalavriat taʼlim yoʻnalishlarini tanlamagan abituriyentlarga ham imkoniyat yaratiladi;
➖kirish imtihonlari natijalariga koʻra abituriyentlar uchun tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga kirish imkoniyati yaratiladi;
➖respublikada faoliyat koʻrsatayotgan xorijiy va nodavlat oliy taʼlim tashkilotlariga davlat buyurtmalari tasdiqlandi;
➖Qoraqalpogʻiston yoshlari uchun qo‘shimcha grant va to‘lov-kontrakt oʻrinlari ajratildi.
Shuningdek, Prezident granti uchun ajratilgan kvotalarning taʼlim sohalari boʻyicha taqsimoti hamda davlat oliy taʼlim tashkilotlarining magistratura mutaxassisliklariga tanlov natijalari tasdiqlandi.
Mazkur qaror abituriyentlar uchun oliy taʼlimga kirish imkoniyatlarini yanada kengaytirish va yoshlarni oliy taʼlim bilan qamrab olish darajasini oshirishga xizmat qiladi.

Был утверждён соответствующий протокол заседания Государственной комиссии по приёму в образовательные организации Республики Узбекистан.
Согласно документу:
➖ будет проведён конкурс на вакантные места по направлениям бакалавриата. В нём смогут участвовать абитуриенты, набравшие 56,7 балла и выше, но не рекомендованные к зачислению, включая тех, кто на втором этапе регистрации не выбрал вуз и направление обучения;
➖ по результатам вступительных экзаменов абитуриентам предоставляется возможность поступления на условиях дифференцированного платного контракта;
➖ утверждены государственные заказы для иностранных и негосударственных вузов, действующих в республике;
➖ для молодёжи Каракалпакстана выделены дополнительные грантовые и платно-контрактные места.
Кроме того, утверждены распределение квот Президентского гранта по образовательным направлениям и результаты конкурсного отбора в магистратуру государственных вузов.
Данное решение направлено на дальнейшее расширение возможностей поступления в вузы и повышение уровня охвата молодёжи высшим образованием.