Seminar sun’iy intellekt sohasidagi ilg‘or tajribalarni muhokama qilish, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan, xususan, fotoelektr (PV) tizimlardan samarali foydalanishni ta’minlash orqali uglerod izini kamaytirish va global isish muammosiga qarshi kurashishda zamonaviy texnologiyalar imkoniyatlarini o‘rganishga qaratilgan. Shuningdek, seminarda sohaga oid so‘nggi ilmiy va texnologik yutuqlar bilan tanishish, ilmiy va amaliy ishlanmalarni muhokama qilish, hamkorlikda tadqiqot olib borish imkoniyatlarini ko‘rib chiqildi. Seminar doirasida sohaning dolzarb muammolari va ularning zamonaviy yechimlari yuzasidan ilmiy munozaralar va tajriba almashish sessiyalari tashkil etildi.
Shuningdek, DTU va TATU o‘rtasidagi hamkorlik doirasida Scopus va Web of Science (WoS) bazalarida indekslangan Q1 va Q2 kvartilli xalqaro ilmiy jurnallarda chop etiladigan maqolalar sonini oshirish hamda qo‘shma ilmiy loyihalarda birgalikda ishlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Ma’lumot uchun: Dehli texnologik univeristeti Hindistonning yetakchi universitetlaridan biri bo‘lib, QS va THE xalqaro reytinglarda TOP 600~800 talikda qayd etilgan.

Семинар был направлен на обсуждение передового опыта в области искусственного интеллекта, изучение возможностей современных технологий для снижения углеродного следа и борьбы с глобальным потеплением за счёт эффективного использования возобновляемых источников энергии, в частности фотоэлектрических (PV) систем. Также в рамках семинара участники ознакомились с последними научными и технологическими достижениями в данной области, обсудили научные и практические разработки, а также рассмотрели возможности проведения совместных исследований.
В рамках семинара были организованы научные дискуссии и сессии по обмену опытом, посвящённые актуальным проблемам отрасли и современным решениям этих проблем.
Также в рамках сотрудничества между DTU и ТУИТ была достигнута договорённость об увеличении количества публикаций в международных научных журналах, индексируемых в базах Scopus и Web of Science (WoS) с квартилем Q1 и Q2, а также о совместной работе над научными проектами.
Для справки: Технологический университет Дели является одним из ведущих университетов Индии и входит в число вузов, занесённых в международные рейтинги QS и THE в диапазоне TOP 600–800.