Muhammad al-Xorazmiy nomidagi TATU kengashining 2025-yil 29-apreldagi yig‘ilishi
2025-YIL 29-APREL KUNI MUHAMMAD AL-XORAZMIY NOMIDAGI TOSHKENT AXBOROT TEXNOLOGIYALARI UNIVERSITETINING 8/9 (750/751)-SONLI ILMIY KENGASH MAJLISI BO‘LIB O‘TDI.
2025-yil 29-aprel kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining 8/9 (750/751)-sonli Ilmiy kengash majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda universitetning 2025/2026-o‘quv yiliga tayyorgarlik holati va boshqa dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi. Yig‘ilish avvalida quyidagi professor-o‘qituvchilar o‘zlarining yubiley yoshlarini qarshi olayotgani munosabati bilan tabriklandilar:
• Energiya ta’minlash tizimlari kafedrasi dotsenti Sapayev Mamatkarim Soliyevich — 75 yoshga to‘ldilar;
• Raqamli texnologiyalar konvergensiyasi kafedrasi professori Yakubov Maqsadxon Sultanniyazovich — 70 yoshga to‘ldilar;
• Tizimli va amaliy dasturlashtirish kafedrasi dotsenti Akbarova Marg‘uba Xamidovna — 60 yoshga to‘ldilar;
• Raqamli texnologiyalar konvergensiyasi kafedrasi dotsenti Nazarova Gulchehra Nurmuxanbetovna — 60 yoshga to‘ldilar.
An’anaga ko‘ra, kengash davomida professor-o‘qituvchilar va xodimlarga Oliy attestatsiya komissiyasidan (OAK) ilmiy daraja diplomlari, ilmiy unvonlar hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Faxriy yorliqlari tantanali ravishda topshirildi. Jumladan:
1. O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Faxriy yorlig‘i bilan Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi, Chet tillari kafedrasi dotsenti Sultanova Hilola Jamolutdinovna;
2. Sharipova Aziza Abdumannopovna – Chet tillari kafedrasi mudiri – filologiya fanlari doktori (DSc);
3. Atashikova Nilufar Anarmatovna – Chet tillari kafedrasi dotsenti v.b. – pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
4. Mavlonova Mavluda Davurovna – Chet tillari kafedrasi dotsenti v.b. – filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
5. Ismanov Kobuljon Abduraxmonovich – Telekommunikatsiya injiniringi kafedrasi dotsenti v.b. – Janubiy Koreyada joylashgan Pukyong Milliy universitetida tahsil olib, PhD ilmiy darajasini muvaffaqiyatli himoya qildi;
6. Begmatova Ziyoda Zaxidjon qizi – Raqamli texnologiyalar konvergensiyasi kafedrasi assistenti – iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
7. Suyunov Asror Baxtiyorovich – Xo‘jalik bo‘limi boshlig‘i – iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
8. Atoyev Suhrob G‘afurovich – ATDT kafedrasi assistenti – texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
9. Matkurbonov Dilshod Matkurbon o‘g‘li – Ma’lumotlarni uzatish tarmoqlari va tizimlari kafedrasi dotsenti v.b. – texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
10. Raxmatullayev Adxamxon Habibullo o‘g‘li – AKTsI kafedrasi assistenti – iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
11. Kerimov Komil Fikratovich – Tizimli va amaliy dasturlashtirish kafedrasi mudiri – “professor” ilmiy unvoni;
12. Saitkamolov Muxammadxo‘ja Sobirxo‘ja o‘g‘li – AKTsI va M fakulteti dekani – “dotsent” ilmiy unvoni;

Заседание Учёного совета Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми от 29 апреля 2025 года
• Заседание Учёного совета Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми от 29 апреля 2025 года
29 АПРЕЛЯ 2025 ГОДА СОСТОЯЛОСЬ ЗАСЕДАНИЕ УЧЁНОГО СОВЕТА № 8/9 (750/751) ТАШКЕНТСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ИНФОРМАЦИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ ИМЕНИ МУХАММАДА АЛ-ХОРЕЗМИ
29 апреля 2025 года состоялось заседание Учёного совета № 8/9 (750/751) Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми. В ходе заседания были рассмотрены вопросы подготовки университета к 2025/2026 учебному году, а также другие актуальные вопросы.
В начале заседания были поздравлены следующие преподаватели в связи с их юбилейными датами:
• Доцент кафедры систем энергоснабжения Сапаев Маматкарим Солиевич — 75 лет;
• Профессор кафедры конвергенции цифровых технологий Якубов Максадхон Султанниязович — 70 лет;
• Доцент кафедры системного и прикладного программирования Акбарова Маргуба Хамидовна — 60 лет;
• Доцент кафедры конвергенции цифровых технологий Назарова Гульчехра Нурмуханбетова — 60 лет.
По традиции в ходе заседания преподавателям и сотрудникам были торжественно вручены дипломы о научных степенях, учёные звания, а также Почётные грамоты Высшей аттестационной комиссии (ВАК) и Министерства высшего образования, науки и инноваций. В частности:
1. Султанова Хилола Жамолутдиновна — советник ректора по вопросам женщин, доцент кафедры иностранных языков — награждена Почётной грамотой Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан;
2. Шарипова Азиза Абдуманноповна — заведующая кафедрой иностранных языков — доктор филологических наук (DSc);
3. Аташикова Нилуфар Анарматовна — и.о. доцента кафедры иностранных языков — доктор философии (PhD) по педагогическим наукам;
4. Мавлонова Мавлуда Давуровна — и.о. доцента кафедры иностранных языков — доктор философии (PhD) по филологическим наукам;
5. Исманов Кобулжон Абдурахмонович — и.о. доцента кафедры телекоммуникационной инженерии — успешно защитил диссертацию PhD в Национальном университете Пукён (Южная Корея);
6. Бегматова Зиёда Захиджон кизи — ассистент кафедры конвергенции цифровых технологий — доктор философии (PhD) по экономике;
7. Суюнов Асрор Бахтиёрович — начальник хозяйственного отдела — доктор философии (PhD) по экономике;
8. Атоев Сухроб Гафурович — ассистент кафедры ATDT — доктор философии (PhD) по техническим наукам;
9. Маткурбонов Дилшод Маткурбон угли — и.о. доцента кафедры сетей и систем передачи данных — доктор философии (PhD) по техническим наукам;
10. Рахматуллаев Адхамхон Хабибулло угли — ассистент кафедры AKTsI — доктор философии (PhD) по экономике;
11. Керимов Комил Фикратович — заведующий кафедрой системного и прикладного программирования — присвоено учёное звание «профессор»;
12. Саиткамолов Мухаммадходжа Собирходжа угли — декан факультета AKTsI и M — присвоено учёное звание «доцент»;
13. Элов Жамшид Бекмуродович — начальник центра дистанционного обучения — присвоено учёное звание «доцент»;
14. Сайдалиёва Гавхархон Авазовна — и.о. доцента кафедры иностранных языков — присвоено учёное звание «доцент»;
15. Сафарова Фотима Исамиддиновна — и.о. доцента кафедры иностранных языков — присвоено учёное звание «доцент»;
16. Сафаров Журабек Шакарович — и.о. профессора кафедры высшей математики — присвоено учёное звание «доцент».