🖥 Bugungi kunda sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar sohasida ayollarning ishtiroki tobora ortib bormoqda. Bu yo‘nalishda ilm-fan, ta’lim va amaliy loyihalarni birlashtirgan mutaxassislar faoliyati alohida e’tiborga loyiq.
🖐 Ana shunday mutaxassislardan biri — Saida Beknazarova. U Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti professori, texnika fanlari doktori (DSc) bo‘lib, sun’iy intellekt, media texnologiyalar va raqamli ta’lim yo‘nalishlarida ilmiy va amaliy ishlar olib bormoqda.
➡️ Xususan, “Healthy Children” hamda “Kidney Stone Detect” loyihalari orqali sog‘liqni saqlash va ijtimoiy sohadagi muammolarni texnologiyalar yordamida hal etish yo‘nalishida ishlar olib borilgan.
🔅 Bugungi kunda bu kabi misollar yoshlar, ayniqsa qizlar uchun AT sohasida o‘z o‘rnini topish, ilm-fan va innovatsiyaga kirib borish mumkinligini ko‘rsatmoqda.

Женщины в эпоху современных технологий: новые достижения через науку и инновации
🖥 В настоящее время возрастает участие женщин в сфере искусственного интеллекта и цифровых технологий. Особого внимания заслуживает деятельность специалистов, объединяющих в этом направлении научные, образовательные и практические проекты.
🖐 Один из таких специалистов - Саида Бекназарова. Он профессор Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, доктор технических наук (DSc), ведет научную и практическую работу в области искусственного интеллекта, медиа-технологий и цифрового образования.
В частности, через проекты «Healthy Children» и «Kidney Stone Detect» осуществлялась работа по решению проблем здравоохранения и социальной сферы с помощью технологий.
🔅 Сегодня такие примеры показывают, что молодые люди, особенно девочки, могут найти свое место в сфере ИТ, войти в науку и инновации ».