Yig‘ilishda sanoqli kunlardan keyin 6 milliondan ziyod o‘quvchi va 1 milliondan ortiq talaba ta’tilga chiqishi ta’kidlandi. Yoz oylarida yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil qilish muhim ahamiyatga ega ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Barcha hokimlar va ta’lim sohasi rahbarlariga yozgi ta’til vaqtida barcha ta’lim muassasalarining sport maydonchasi va o‘quv xonalarida yoshlar uchun sport, fan va kasb to‘garaklarini ochish topshirildi.
Masalan, o‘zlashtirish darajasi past maktablarga oqsayotgan fanlar bo‘yicha eng yaxshi mutaxassislar jalb qilinib, o‘quvchilar uchun haftasiga olti soatlik o‘quv kurslari tashkil qilinadi.

На заседании было отмечено, что уже через несколько дней более 6 миллионов школьников и свыше 1 миллиона студентов уйдут на летние каникулы. Подчёркнута важность содержательной организации свободного времени молодежи в летние месяцы.
Всем хокимам и руководителям сферы образования поручено открыть в период летнего отдыха кружки по спорту, науке и профессиям для молодежи на спортивных площадках и в учебных кабинетах всех образовательных учреждений.
Например, в школах с низким уровнем усвоения знаний будут привлечены лучшие специалисты по отстающим предметам, и для учащихся будут организованы учебные курсы по 6 часов в неделю.