Yana bir yirik natija! TATU talabasi — xalqaro Yandex Cup 2025 g‘olibi!
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti 1-bosqich talabasi Akobirjon Abdug‘aniyev Istanbul shahrida o‘tkazilgan “Yandex Cup 2025” nufuzli xalqaro dasturlash musobaqasida backend yo‘nalishi bo‘yicha 1-o‘rinni egalladi!
🌍 Dunyoning 90 ga yaqin mamlakatidan 20 mingdan ortiq ishtirokchi, final bosqichida esa 21 davlatdan 196 nafar kuchli dasturchi qatnashgan ushbu chempionatda Akobirjon o‘zining bilim, mantiqiy fikrlash va muhandislik salohiyati bilan eng yuqori natijani ko‘rsatdi.
G‘oliblik uchun 500 000 rubl miqdoridagi mukofotga sazovor bo‘ldi.
🇺🇿 Bu kabi yutuqlar — yurtimizda yoshlar uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar, oliy ta’lim tizimida olib borilayotgan izchil va ijobiy islohotlar hamda IT sohasiga berilayotgan yuksak e’tiborning yaqqol samarasidir. Katta maqsadlar sari dadil intilayotgan TATU talabalari bugun nafaqat respublika, balki xalqaro maydonda ham munosib natijalar qayd etmoqda.

Студент 1-го курса Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий Акобиржон Абдуганиев занял 1-е место на престижном международном конкурсе по программированию «Yandex Cup 2025», проходившем в Стамбуле!
🌍 В этом чемпионате приняли участие более 20 тысяч участников из 90 стран мира, а в финальном этапе - 196 сильнейших программистов из 21 страны, Акобиржон своим знанием, логическим мышлением и инженерным потенциалом показал самые высокие результаты ».
За победу он получил награду в размере 500 000 рублей.
🇺🇿 Такие успехи являются ярким результатом создаваемых в нашей стране широких возможностей для молодежи, проводимых последовательных и позитивных реформ в системе высшего образования, а также уделяемого внимания сфере IT. Студенты ТУИТ, решительно стремящиеся к большим целям, сегодня отмечают достойные результаты не только на республиканской, но и на международной арене.