Joriy yilning, 13-fevral kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Raqamli texnologiyalar vazirligi, Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi, Fanlar akademiyasi, xorijiy tashkilotlar va boshqa hamkor tashkilotlar tomonidan “Jamiyatda ilm-fan, texnologiyalar va innovatsiyalarning barqaror rivojlanishida xotin-qizlarning roli” mavzusidagi xalqaro forum oʻtkazildi.
Forumdan asosiy maqsad mamlakatimizda xotin-qizlar tomonidan olib borilayotgan ilmiy tadqiqot ishlarning natijalarini muhokama qilish, yangi texnika, texnologiya va raqobatbardosh mahsulotlarni yaratish va hayotga tadbiq etishlarini qoʻllab-quvvatlash, ilmiy, ijodiy va intellektual salohiyatini yuksaltirish, oilasi va jamiyatda hamda ilmiy-ijodiy faoliyatida erishayotgan yutuqlarini ibrat sifatida koʻrsatish orqali qizlarni ilmli boʻlishga undash, zamonaviy kasblarni egallashga targʻib qilishdan iborat.
Shuningdek, tadbirda ZOOM platformasi orqali Qoraqalpogʻiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlarining oʻrinbosarlari, hududiy oila va xotin-qizlar boshqarmalari boshliqlari, olima va tadqiqotchi ayollar qatnashadilar. Forumda universitet olimalari faol ishtirok etishdi.

13 февраля текущего года Комитет по делам семьи и женщин при Министерстве сокращения бедности и занятости населения, Министерстве высшего образования, науки и инноваций, Министерстве цифровых технологий, Министерстве дошкольного и школьного образования, Академии Науки а также зарубежные организации и другие партнерские организации Университета Инха в Ташкенте провели международный форум на тему «Роль женщин в устойчивом развитии науки, технологий и инноваций в обществе».
Основной целью форума является обсуждение результатов научных исследований, проводимых женщинами нашей страны, поддержка создания и внедрения новых методик, технологий и конкурентоспособной продукции, повышение их научного, творческого и интеллектуального потенциала, достижение в своей семье и обществе, в научной и творческой деятельности, побуждать девушек к получению образования, показывая на примере свои достижения, побуждать их к приобретению современных профессий.
Также через платформу ZOOM в мероприятии приняли участие Комитет семьи и женщин Республики Каракалпакстан, заместители акимов областей и города Ташкента, руководители областных управлений семьи и женщин, женщины-ученые и исследователи.