Joriy yilning 16–17-dekabr kunlari Qozog‘istonning Olmaota shahrida sport dasturlash bo‘yicha nufuzli ICPC Northern Eurasia Finals 2025 (ICPC yarim final bosqichi) musobaqasi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalaridan 20 ta jamoa ishtirok etdi.
🏅 Musobaqa yakunlariga ko‘ra, TATUning “TUIT: Don’t Panic, Sirojiddin!” jamoasi (Miroqilov Davlatbek, Ma’rufjonov Azizbek, Rahmatillayev Shohruh) 1-darajali diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi.
Shuningdek, universitetimiz sharafini munosib himoya qilgan “TUIT: Tomorrow’s Problem” jamoasi (Avezmurodov, Tursunov, Uteshova) 2-darajali diplomni qo‘lga kiritdi.
TATU terma jamoalariga S.Hojiyev, Z.Qodirov va S.Abdukarimovlar murabbiylik qilib kelmoqda.
Ushbu natijalar — mamlakatimizda ilm-fan va raqamli texnologiyalarni rivojlantirishga qaratilgan izchil siyosat, yoshlar salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun yaratilayotgan zamonaviy ta’lim muhitining amaliy samarasidir. Bugungi kunda oliy ta’limda olib borilayotgan tizimli islohotlar, xalqaro maydonga yo‘naltirilgan tayyorgarlik va raqobatbardosh kadrlar yetishtirishga bo‘lgan e’tibor ana shunday yutuqlar bilan o‘z tasdig‘ini topmoqda.
Yurtimiz nomini nufuzli musobaqalarda munosib himoya qilayotgan, bilim va qat’iyatni birlashtira olgan TATU talabalariga kelgusida yanada yuksak marralarni zabt etishlarini tilaymiz. Bunday zafarlar yoshlarimiz uchun katta motivatsiya, mamlakatimiz uchun esa ishonchli kelajak poydevoridir!

На международных соревнованиях по программированию сборные нашей страны в очередной раз признаны чемпионами Узбекистана.
• На международных соревнованиях по программированию сборные нашей страны в очередной раз признаны чемпионами Узбекистана.
16-17 декабря текущего года в Алматы состоялись престижные соревнования по спортивному программированию ICPC Northern Eurasia Finals 2025 (полуфинальный этап ICPC). В нем приняли участие 20 команд высших учебных заведений Узбекистана.
🏅 По итогам соревнований команда ТУИТ «ТУИТ: Дон 'т Паник, Сирожиддин!» (Мирокилов Давлатбек, Ма' руфжанов Азизбек, Рахматиллаев Шахрух) награждена дипломом 1-й степени и ценными подарками.
Команда «TUIT: Tomorrow's Problem» (Авезмуродов, Турсунов, Утешова), достойно защитившая честь нашего университета, также получила диплом 2-й степени.
Тренируют сборные С. Ходжиев, З. Кадыров и С. Абдукаримов.
Эти результаты - последовательная политика, направленная на развитие науки и цифровых технологий в нашей стране, практический эффект создаваемой современной образовательной среды для реализации потенциала молодежи. Эти достижения подтверждают проводимые сегодня системные реформы в высшем образовании, внимание к подготовке и подготовке конкурентоспособных кадров на международной арене.
Желаем студентам ТУИТ, достойно защищающим честь нашей страны на престижных соревнованиях, в будущем достичь еще более высоких рубежей. Такие победы являются для нашей молодежи большой мотивацией, а для нашей страны - надежным фундаментом будущего!