Oʻzbekiston–Vengriya rektorlar forumi doirasida parallel sessiyalar tashkil etildi.
Samarqand shahrida oʻtayotgan Oʻzbekiston–Vengriya uchinchi rektorlar forumi doirasida zamonaviy oliy taʼlimni rivojlantirish, ilmiy hamkorlikni kengaytirish va innovatsiyalarni qoʻllab-quvvatlash masalalariga bagʻishlangan parallel sessiyalar boʻlib o‘tdi.
Birinchi sessiya “Sunʼiy intellekt davrida raqobatbardosh kadrlar tayyorlash: innovatsion taʼlim modellari va xalqaro tajriba” hamda universitetlar oʻrtasida ilmiy tadqiqotlar, qoʻshma laboratoriyalar va akademik hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga bagʻishlanib, mazkur sessiya TATU rektori prof. B.Maxkamov moderatorligida tashkil etildi. Sessiya davomida Vengriya va O‘zbekiston oliy taʼlim tizimiga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, ilmiy hamkorlikni kuchaytirish va xalqaro tajribani keng qoʻllash masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Mazkur sessiyalar Oʻzbekiston va Vengriya universitetlari oʻrtasida ilmiy hamkorlikni kengaytirish, qoʻshma tadqiqotlar va innovatsion loyihalarni amalga oshirish boʻyicha fikr almashish uchun muhim maydon boʻldi.

В рамках узбекско-венгерского форума ректоров были организованы параллельные сессии.
В Самарканде, где проходит третий узбекско-венгерский форум ректоров, состоялись параллельные сессии, посвященные развитию современного высшего образования, расширению научного сотрудничества и поддержке инноваций.
Первая сессия была посвящена подготовке конкурентоспособных кадров в эпоху искусственного интеллекта, инновационным образовательным моделям и международному опыту, а также перспективам развития научных исследований, совместных лабораторий и академического сотрудничества между университетами. Модератором этой сессии выступил ректор ТАТУ, профессор Б. Махкамов. В ходе сессии состоялся обмен мнениями по вопросам внедрения современных технологий в системы высшего образования Венгрии и Узбекистана, укрепления научного сотрудничества и широкого применения международного опыта.
Эти сессии стали важной площадкой для обмена мнениями по расширению научного сотрудничества, проведению совместных исследований и реализации инновационных проектов между университетами Узбекистана и Венгрии.