5-iyun kuni Toshkent shahri Bektemir tumani hokimligida “Dolzarb 90 kun” loyihasini amalga oshirish doirasida oʻquvchi va uyushmagan yoshlarni yozgi taʼtil davrida mazmunli bandligini taʼminlash maqsadida keng miqyosdagi yigʻilish tashkil etildi.
Unda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov, Bektemir tumani hokimi Nurilla Abdurahmanov, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti rektori Baxtiyor Maxkamov va boshqa bir qator oliy taʼlim muassasalari rahbarlari hamda tegishli tashkilot, idoralar vakillari ishtirok etdi.
Yigʻilishda Prezident tashabbusi bilan boshlangan “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida aholi, ayniqsa, oʻquvchi va yoshlarning yozgi taʼtil davrida boʻsh vaqtlarini samarali tashkil etish, ularning qiziqish va isteʼdodlarini rivojlantirishga qaratilgan faoliyat turlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

5 июня в хокимияте Бектемирского района города Ташкента было организовано масштабное собрание в рамках реализации проекта «Актуальные 90 дней», с целью обеспечения содержательной занятости учащихся и неорганизованной молодежи в летний каникулярный период.
В мероприятии приняли участие министр высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбой Шарипов, хоким Бектемирского района Нурилла Абдурахманов, ректор Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий Бахтиёр Махкамов, а также руководители ряда других вузов и представители соответствующих организаций и ведомств.
На собрании были обсуждены вопросы эффективной организации свободного времени населения, особенно учащихся и молодежи, в летний период в рамках проекта «Актуальные 90 дней», инициированного Президентом. Также внимание было уделено расширению деятельности, направленной на развитие интересов и талантов молодёжи.