🖋 Mazkur forum doirasida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Turkiya davlatining Firat universiteti o‘rtasida professor-o‘qituvchi va talabalar almashinuvini tashkil etish, o‘zaro o‘quv hamda seminarlar tashkil etish, birgalikda ta’lim sifatini oshirish, stajirovka va malaka oshirish kurslarini tashkil etish kabi yo‘nalishlarida o‘zaro aloqalarni yo‘lga qo‘yishni nazarda tutgan hamkorlik shartnomalar imzolandi.
Fırat Universiteti — davlat universiteti bo‘lib, Turkiyaning Elazig shahrida joylashgan. 1975 yilda tashkil etilgan va nomi Elazig yaqinidagi Furot daryosiga atab qo‘yilgan. Universitet sharqiy Turkiyaning asosiy akademik muassasalaridan biri bo‘lib, 12 ta fakultet, 4 ta institut, davlat konservatoriyasi, 3 ta kasb-hunar maktabi va 21 ta ilmiy tadqiqot markaziga ega. Universitet ilmiy va texnologik taraqqiyotga katta eʼtibor beradi.

🖋 В рамках данного форума между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми и Университетом Фират Турции подписаны соглашения о сотрудничестве, предусматривающие установление взаимоотношений в таких сферах, как организация обмена профессорами-преподавателями и студентами, организация взаимного обучения и семинаров, повышение качества совместного обучения и организация стажировок и курсов повышения квалификации.
Университет Фират — государственный университет, расположенный в Элязыге, Турция. Он был основан в 1975 году и назван в честь реки Евфрат недалеко от Элязыга. Университет является одним из главных академических учреждений восточной Турции и имеет 12 факультетов, 4 института, государственную консерваторию, 3 профессиональных училища и 21 исследовательский центр. Университет уделяет большое внимание научно-технологическому развитию.