Joriy yilning, 23-may kuni Toshkent shahridagi Turin politexnika universitetida O‘zbekistonning yetakchi oliy ta’lim muassasalari va Italiyaning Turin politexnika universiteti (Politecnico di Torino) o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Italiyaning Turin politexnika universiteti (Politecnico di Torino) o‘rtasida akademik va ilmiy yo‘nalishlarda hamkorlik dasturlarini amalga oshirish, professor-o‘qituvchilar o‘rtasida o‘zaro tajriba almashishni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, startap va innovatsion ekotizimni rivojlantirishda hamkorlik chora-tadbirlari amalga oshirish maqsadida memorandum imzolandi.
Shuningdek, imzolangan memorandumga asosan universitetlar quyidagi sohalarda yaqindan hamkorlik qilishga kelishib olindi.
Xususan:
- bakalavr hamda magistrantlarning mehnat bozori toʻgʻrisida chuqur bilimga ega boʻlish imkoniyatini yaratish maqsadida ularning akademik-kasbiy tayyorgarligini qoʻllab-quvvatlash;
- kompyuter injiniringi, elektrotexnika va dasturiy injiniringi sohasida doktorantura uchun kvotalar ajratish;
- turli mahalliy hamda xalqaro darajadagi ilmiy-texnikaviy tadbirlar, konferensiyalarni birgalikda tashkil etish;
- bakalavrlar, magistrantlar, tadqiqotchilar, doktorantlar va professor-o‘qituvchilar uchun almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish;

23 мая текущего года была организована встреча между ведущими высшими учебными заведениями Узбекистана и Итальянским политехническим университетом Турина (Politecnico di Torino) в Ташкенте.
В ходе встречи была инициирована реализация программ сотрудничества в академическом и научном направлениях между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Туринским политехническим университетом (Politecnico di Torino) в Италии, обмен опытом между профессорами и преподавателями подписан меморандум в целях реализации мер сотрудничества в области развития стартап- и инновационной экосистемы, реализации совместных проектов.
Также, согласно подписанному меморандуму, вузы договорились тесно сотрудничать по следующим направлениям.
- поддерживать академическую и профессиональную подготовку магистрантов и аспирантов с целью создания возможности получения углубленных знаний о рынке труда;
- выделение квот на получение докторской степени в области вычислительной техники, электротехники и разработки программного обеспечения;
- совместная организация различных местных и международных научно-технических мероприятий, конференций;