Konferensiyaning ochilish marosimida TATUning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʼyicha prorektori Komil Axmatovich Tashev ishtirok etdi va nutq so‘zladi.
Anʼanaviy tarzda tashkil etilishi rejalashtirilgan xalqaro konferensiya tashkilotchilar tomonidan onlayn formatda o‘tkazishga kelishildi.
“AICT2020” xalqaro konferensiyasidan ko‘zlangan asosiy maqsad – bugungi kunda jamiyatning barcha jabhalarida axborot texnologiyalarini qo‘llashning rolini yana-da oshirish, tadbirkorlar, tadqiqotchilar, olimlar, dasturiy taʼminotlar bilan ishlovchi mutaxassislar, sanoat texnologiyalari bilan faoliyat yuritayotgan muhandislarni bir platformaga yig‘ish va ularning fikr mulohazalarini, takliflarini o‘rganish hisoblanadi. Xalqaro konferensiyaning maqsadidan kelib chiqib, tadqiqotchilar va amaliyotchilar ishlab chiqarishda, sanoatda, iqtisodiy sohadagi masalalar va muammolarni yangi innovatsion texnologiyalarga asoslangan ilmiy asoslangan biznes modellari va yechimlarini taklif etadilar. Tadqiqotchilar tomonidan taklif etilayotgan yechimlar xalqaro mutaxassislar tomonidan ko‘rib chiqilishi va uning amaliyotga tatbiq etilishi yuzasidan fikr almashiniladi.
Konferensiyada 20dan ortiq mamlakat olimlari 100dan ortiq ilmiy maqolalari bilan ishtirok etmoqda.
Jahoning yetuk salohiyatli mutaxassislari algoritmlar, malumotlar ilmi, dasturiy taminot injineriyasi, kiberxavfsizlik, telekommunikatsiya va tarmoq texnologiyalar, AKTning turli sohalarga tadbiqi kabi jami 12ta seksiyada onlayn taqdimotlari bilan ishtirok etmoqdalar.
Ushbu konferensiyaning yana bir oziga xosligi shundaki, konferensiya Muhammad al-Xorazmiyning ilmiy merosini organishga bagishlandi. Shu bois orta asrlar Sharqning yetuk allomalaridan biri bolgan Muhammad al-Xorazmiyning ilmiy merosi – matematika, astronomiya va zamonaviy axborot texnologiyalari sohalariga qo‘shgan tengsiz hissasi haqida xorijiy mutaxassislar tomonidan alohida eʼtirof etib o‘tildi.

В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в сотрудничестве с университетом ADA (Азербайджан) и Институтом инженеров электротехники и электроники (США) проводится XIV IEEE Международная конференция по внедрению информационных технологий.
В церемонии открытия конференции принял участие и выступил с речью проректор по научной работе и инновациям ТУИТ Комил Ахматович Ташев.
Конференция в этот раз проводилась в режиме онлайн.
Основная цель международной конференции “AICT2020” – дальнейшее повышение роли применения информационных технологий во всех аспектах современного общества, объединение предпринимателей, исследователей, ученых, специалистов по программному обеспечению, инженеров по промышленным технологиям на единой платформе, изучение их предложений, подходов к решению проблем. Исходя из этого, исследователи и практики предлагают бизнес модели и решения, основанные на инновационных технологиях для решения задач и пробелм в производстве, промышленности и других отраслях экономики. На конференции специалисты международного уровня рассматривали решения, которые предлагают исследователи, и обменялись мнениями по их внедрению в практику.
В ходе конференции были представлены более 100 научных статей ученых из 20 стран мира.
Ведущие специалисты мира представили свои онлайн-презентации в рамках работы 12 секций, на которых рассматривались проблемы алгоритмизации, программного инжиниринга, кибербезопасности, телекоммуникаций, сетевых технологий и других областей ИКТ.
Кроме того, одной из особенностей данной конференции является тот факт, что нынешняя конференция посвящена изучению научного наследия великого Мухаммада ал-Хоразмий. В этой связи, зарубежные специалисты отметили бесценный вклад великого ученого и мыслителя Востока в развитие математики, астрономии, становление и расцвет сферы информационных технологий.