Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida bahorgi semestr iyun oxirida yakunlanganligi munosabati bilan joriy yilning 17-iyulidan 20-avgustigacha fanlardan akademik qarzdor bo‘lgan talabalar uchun qayta o‘qish jarayonlari bo‘lib o‘tishi belgilangan.
Universitetning talabalar turar joylarida yozgi ta’til vaqtida amalga oshirilishi rejalashtirilgan joriy ta’mirlash hamda dezinfeksiya ishlari olib borilishi haqida barcha talabalar ogohlantirilgan va mazkur ishlar yakunlanguniga qadar talabalar turar joylari yopilgan.
Lekin shunga qaramay, 2022-2023 o‘quv yilida ayrim o‘quv fanlaridan akademik qarzdor bo‘lib, qayta o‘qishga qolib ketgan talabalarni yozning issiq kunlarida ko‘chalarda sarson bo‘lib, ijara uylari qidirib yurmasligini maqsad qilgan holda ularning iltimoslarini inobatga olib, universitet rahbariyati tomonidan universitetning 1-talabalar turar joyi xonalari ochib berilgan hamda talabalar turar joyining ularga ajratilgan qismida amalga oshirilishi rejalashtirilgan joriy ta’mirlash va dezinfeksiya ishlari vaqtincha to‘xtatib qo‘yilgan.
Ammo 1-talabalar turar joyi joriy ta’mir hamda dezinfeksiya ishlarini olib borish uchun yopilganligi, talabalarning iltimosiga ko‘ra joy ajratilganligini bila turib, vaziyatdan o‘zlarining buzg‘unchi niyatlarida foydalanish maqsadida u yerga joylashgan ayrim talabalar suratga olgan videolardan ularning ruxsatisiz foydalanib, universitetning sha’niga qasddan putur yetkazishga qaratilgan ta’riflar bilan ijtimoiy tarmoqlarga tarqatishgan.
Universitet uzoq yillik tarixga ega bo‘lgan oliy ta’lim muassasasi hisoblanib, doimo xorijiy, Respublika oliygohlari va jamoatchilik takliflari va fikrlarini ochiqlik bilan qabul qilib keladi. Shunga ko‘ra, universitet faoliyatiga qaratilgan tanqidiy fikrlarni bir tomonlama berilgan ma’lumotlardan ko‘ra, aniq faktlarga asoslangan ma’lumotlarga tayangan holda ko‘rib chiqishda hamkorlik qilishga doimo tayyorligini bildiramiz.

Официальный ответ на публикацию распространенную в каналах социальной сети Telegram «О 1-м общежитий Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий»
В связи с окончанием весеннего семестра в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, с 17 июля по 20 августа текущего года запланированы процессы пересдачи по предметам с академической задолженностью студентов.
Все студенты были предупреждены о текущих профилактических и дезинфекционных работах, которые планируется провести в студенческих общежитиях университета в период летних каникул, и студенческие общежития были закрыты до завершения этих работ.
Однако в 2022-2023 учебном году студенты, имеющие академическую задолженность по некоторым учебным предметам и оставленные на повторное обучение, будут рассмотрены по их заявкам, с целью не ходить в жаркие летние дни и не искать съёмные квартиры, руководство университета открыли комнаты 1-го студенческого общежития университета, а текущие ремонтно-дезинфекционные работы, которые планировалось провести в отведенной им части студенческого общежития, были временно приостановлены.
Однако, зная, что студенческое общежитие 1 было закрыто для ремонта и дезинфекции, и что помещение было выделено по просьбе студентов, некоторые студенты находясь без разрешения, распространяли в соц сетях виедозаписи направленные на заведомое нанесение вреда чести ВУЗа
Университет считается высшим учебным заведением с многолетней историей и всегда открыто принимал предложения и мнения зарубежных и республиканских вузов и общественности. Соответственно, мы всегда готовы сотрудничать в рассмотрении критических мнений в адрес деятельности университета на основе информации, основанной на конкретных фактах, а не односторонней информации.