Toshkent davlat tibbiyot universiteti hamda Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti o‘rtasidagi hamkorlik amalda!
• Toshkent davlat tibbiyot universiteti hamda Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti o‘rtasidagi hamkorlik amalda!
🔺 Toshkent davlat tibbiyot universiteti hamda Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti o‘rtasida imzolangan hamkorlik kelishuvi ijrosini ta’minlash, shuningdek, 2026-yil — “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” Davlat dasturida belgilangan vazifalarni amalga oshirish hamda joriy yil 7-aprel kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan jismoniy tarbiya va sport sohasidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida belgilangan topshiriqlar ijrosi doirasida universitet hududida muhim profilaktik tadbir tashkil etildi.
✈️ Tadbir davomida Toshkent davlat tibbiyot universitetining 20 ta yo‘nalishi bo‘yicha malakali shifokorlari tomonidan:
◾️ professor-o‘qituvchilar
◾️ ishchi-xodimlar
◾️ universitetga yondosh Xiyobon-tepa va Bodomzor mahallalari fuqarolari uchun chuqurlashtirilgan bepul tibbiy ko‘rik tashkil etilmoqda.
➡️ Mazkur tashabbusning asosiy maqsadi:
🟢 salomatlik holatini muntazam nazorat qilish
🟢 kasalliklarni erta aniqlash
🟢 sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib etish
🟢 aholiga malakali tibbiy maslahatlar berish
✈️  Ko‘rik jarayonida fuqarolarga umumiy tibbiy tekshiruvlar o‘tkazilib, zarur tavsiyalar hamda mutaxassislar maslahatlari taqdim etilmoqda.
🔺 Bunday hamkorlikdagi amaliy tadbirlar ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash, sog‘lom muhitni qaror toptirish hamda jamiyat farovonligiga xizmat qiladi.

Сотрудничество между Ташкентским государственным медицинским университетом и Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада Аль-Хорезми на практике!
• Сотрудничество между Ташкентским государственным медицинским университетом и Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада Аль-Хорезми на практике!
В целях обеспечения выполнения соглашения о сотрудничестве, подписанного между Ташкентским государственным медицинским университетом и Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада Аль-Хорезми, а также для реализации задач, поставленных в Государственной программе на 2026 год – «Год развития района и повышения уровня общества», и в рамках задач, поставленных на видеоконференции по приоритетным задачам в области физического воспитания и спорта, состоявшейся 7 апреля текущего года под председательством Президента Шавката Мирзиёева, на территории университета было организовано важное профилактическое мероприятие.
✈️ В ходе мероприятия квалифицированные врачи Ташкентского государственного медицинского университета по 20 специальностям проводят углубленные бесплатные медицинские осмотры для:
◾️ преподавателей
◾️ сотрудников
◾️ жителей районов
Хиябон-тепа и Бодомзор, прилегающих к университету.
➡️ Главная цель этой инициативы:
🟢 Регулярный мониторинг состояния здоровья
🟢 Раннее выявление заболеваний
🟢 Широкое распространение здорового образа жизни
🟢 Предоставление квалифицированных медицинских консультаций населению
✈️ В ходе обследования гражданам проводится общий медицинский осмотр, предоставляются необходимые рекомендации и консультации специалистов.