Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti talabalari Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi vakillariga o‘zlarining innovatsion g‘oyalarini taqdim etdilar.
TATU talabalari Abduvahidov Abdumalik (015-20-guruh), Samatov Nuriddin (016-20-guruh) va Bozorboyev Doston (011-20-guruh) Huawei O‘zbekiston vakillariga aqlli soat integratsiyasi bilan qo‘ng‘iroqlarni qabul qilishni osonlashtiradigan noyob qurilma g‘oyasini taqdim etdilar.
Qurilma "innovatsion g‘oyalar haftaligi" tadbiri doirasida taqdim etildi.
Menejment va iqtisodiyot fakultetining uchinchi kurs talabalaridan uch nafari boshqarish mexanizmi sifatida smart soatdan qo‘ng‘iroqlarni qabul qilishning o‘zaro ta’sirini butunlay o‘zgartirishni taklif qilishdi. Taxminlarga ko‘ra, yangi qurilma foydalanuvchilarga unga asoslangan telefon bilan smart uzuk ko‘rinishida muloqot qilish imkonini beradi. Foydalanuvchi qurilma yordamida telefonini qo‘lga olmagan holda istalgan vaqtda jarayonni boshqarishi mumkin.
Umid qilamizki, ushbu loyiha smart soatdan foydalanadigan iste’molchilar uchun foydali mahsulotni ishlab chiqishda muvaffaqiyatli bo‘ladi. Yangi qurilmani ilk ishlab chiqarish jarayonini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish orqali bozorda katta imkoniyatlarga ega bo‘lishi mumkin.
Axborot texnologiyalari sohasidagi shu kabi ishlanmalar va loyihalar O‘zbekiston bo‘ylab boshqa universitet talabalari tomonidan ham ko‘proq innovatsiyalarni amalga oshirilishiga olib keladi.

Студенты Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий представили свои инновационные идеи представителям Huawei в Узбекистане.
Студенты ТУИТ Абдувахидов Абдумалик (группа 015-20), Саматов Нуриддин (группа 016-20) и Бозорбоев Достон (группа 011-20) представили представителям Huawei Uzbekistan уникальное устройство, облегчающее прием звонков с интеграцией смарт-часов.
Устройство было представлено в рамках акции «Неделя инновационных идей».
Трое третьекурсников факультета управления и экономики предложили полностью изменить взаимодействие приема звонков с умных часов как механизма управления. По предположениям, новое устройство позволит пользователям общаться с телефоном на его основе в виде смарт-кольца. Пользователь может управлять процессом в любой момент, не удерживая телефон с помощью устройства.
Мы надеемся, что этот проект будет успешным в разработке полезного продукта для потребителей смарт-часов. Новое устройство может иметь большие возможности на рынке, если правильно организовать первоначальный производственный процесс.
Подобные разработки и проекты в сфере информационных технологий приводят к внедрению большего количества инноваций студентами других вузов по всему Узбекистану.