Quvonarlisi, ushbu marafonda TATU oʻqituvchilari va talabalari muvaffaqiyatli ishtirok etib, marafon gʻolibi boʻlishdi!
Vakillarimiz tomonidan ishlab chiqilgan har bir loyiha uchun vazirlik tomonidan 30 mln. soʻmgacha ragʻbatlantirish belgilandi va mikromoliyalashtirish maqsadida shartnomalar tuzildi.
Demak, “TechnoWays” texnologik rivojlanish marafoni 2-bosqichining natijalariga koʻra TATU oʻqituvchilari va talabalari tomonidan moliyalashtiriladigan loyihalar quyidagilar:
Shohruh Begmatov (TATU assistenti)— “Koʻzi ojizlar uchun telefonga klaviatura” loyihasi. (Koʻrish qobiliyati cheklangan shaxslar uchun smartfondan foydalanish imkonini beruvchi maxsus klaviatura ishlab chiqish. Bunda anʼanaviy Brayl alifbosidan foydalangan holda istalgan rusumdagi smartfonlarga USB interfeysi orqali ulanib, ulardan foydalanish imkoni boʻladi);
Azizbek Xaitov (TATU oʻqituvchisi) – “Robototexnika asoslari” laboratoriyasi loyihasi. (Virtual reallik texnologiyasini qoʻllagan holda taʼlim oluvchilarga turli murakkab va qimmatbaho qurilmalarning koʻrinishi, ishlash prinsipi haqida maksimal darajada bilim berish va ulardan foydalanish imkoniyatini yaratish).
Feruz Gʻulomov (Radio va mobil aloqa fakulteti talabasi) — “Eshitish qobiliyatida nuqsoni borlar uchun ovoz kuchaytirgich” loyihasi (Ovozni mikrofon yordamida qabul qilib tranzistorlar yordamida kuchaytirib foydalanuvchiga taqdim etuvchi uskuna);
Otamurod Togʻayev (Dasturiy injiniring fakulteti talabasi), Javohir Nizomiddinov (Kompyuter injiniringi fakulteti talabasi )- "Transport vositalarini boshqaruv va kuzatuv tizimi" loyihasi. (Yuk mashinalarining marshruti, lokatsiyasi, yoqilgʻi sarfi, yuklarining butunligini nazorat qiluvchi maxsus ilova).
Maʼlumot oʻrnida aytish kerakki, marafonning final bosqichi marosimi davomida marafon qatnashchilari tomonidan loyihalar taqdimoti boʻlib oʻtdi va eng yaxshi loyihalar eʼlon qilindi. Hayʼat komissiyasi tomonidan eng yaxshi 10 ta loyihaning har biri 30 mln. soʻmgacha boʻlgan mablagʻ bilan moliyalashtirilishi belgilangan.

II сезон марафона технологического развития «TechnoWays», организованного министерством по инновационному развитию, окончился 15 декабря 2020 г.
Преподаватели и студенты ТУИТ, приняв участие в этом марафоне, стали победителями!
Представители нашего университета были награждены Министерством денежными призами (до 30 млн. сум). Кроме того, с ними были заключены договоры на микрофинансирование.
Таким образом, по результатам 2 этапа марафона технологического развития «TechnoWays» следующие проекты преподавателей и студентов ТУИТ были заслужили финансирование:
Шохрух Бегматов (ассистент ТУИТ) — проект “Телефонная клавиатура для людей со слабым зрением”. (Разработка специальной клавиатуры для работы на смартфоне людей со слабым зрением. При этом возможно подключение смартфона любой марки к интерфейсу USB с использованием алфавита Брайля);
Азизбек Хаитов (преподаватель ТУИТ) – проект лаборатории “Основы робототехники”. (Лаборатория позволяет увидеть сложные и дорогостоящие устройства с применением технологии виртуальной реальности, дать представление о приницпе работы).
Феруз Гуломов (студент факультета Радио и мобильная связь) — проект “Усилитель звука для людей с нарушениями слуха”. (Устройство, позволяющее принимать звуки с помощью микрофона и усиливать их посредством транзисторов);
Отамурод Тогаев (студент факультета Программный инжиниринг), Жавохир Низомиддинов (студент факультета Компьютерный инжиниринг) – проект "Система контроля и управления транспортными средствами. (Специальное приложение, осуществляющее контроль за грузовыми машинами, локациями, расходом топливом, целостности грузов).
Следует отметить, что в ходе финального этапа марафона участники представили свои проекты, были объявлены победители. Оргкомитетом было определено финансирование 10 лучших проектов (каждый проект - до 30 млн. сум).