Joriy yilni 5-may kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Televizion texnologiyalari fakulteti hamda Janubiy Koreyaning “IMMERSIVE CONTENT DISPLAY CENTER” Jahon darajasidagi Immersive kontent texnologiyasi tadqiqoti va shu sohadagi ilmiy izlanuvchilarni tayyorlash markazi bilan fakultetlararo memoramdum imzonlandi.
Shu bilan birgalikda 5-11-may kunlari fakultet professor o‘qituvchilari va talabalariga “The Future of Holographic Television” ( Golografik televizorning kelajagi) mavzusida dars mashg‘ulotlari olib borildi.
Hamkorlik doirasida iqtidorli talabalar va yosh professor o‘qituvchilar bilan birga global almashinuv dasturi yuzasidan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Markaz haqida: Markaz turli hamkorlar, jumladan, texnologiya kompaniyalari, kontent yaratuvchilar, rassomlar, taʼlim muassasalari va davlat idoralari bilan hamkorlik qilishi mumkin. Hamkorlik eng yangi immersiv texnologiyalarga kirishni, kontentni ishlab chiqishni, moliyalashtirishni va bilim almashishni o'z ichiga olishi mumkin. Ilg‘or texnologiyalar immersiv va interaktiv tajribani ta’minlash uchun markazga integratsiya qilinadi. Bunga OLED, 8K yoki undan yuqori piksellar soniga ega ekranlar, sensorli qayta aloqa qurilmalari, harakatni yozib olish tizimlari, hajimli audio va real vaqtda renderlash mexanizmlari kabi ilg‘or displey texnologiyalari kiradi. Global almashinuv va hamkorlikni rivojlantirish uchun markaz boshqa mamlakatlardagi shu kabi immersiv kontent markazlari yoki tashkilotlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishi mumkin. Markaz immersiv texnologiyalar sohasida tadqiqot va ishlanmalar uchun resurslar ajratishi mumkin. Bu immersiv kontent sanoatini rivojlantirish uchun tadqiqotlar, tajribalar o'tkazish va yangi texnologiyalarni o'rganish uchun universitetlar yoki tadqiqot institutlari bilan hamkorlikni o'z ichiga olishi mumkin.

5 мая текущего года был подписан межфакультетский меморандум с Факультетом телевизионных технологий Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий и южнокорейским “IMMERSIVE CONTENT DISPLAY CENTER” мирового уровня по исследованиям и обучению технологиям иммерсивного контента. центр исследователей в этой области.
Наряду с этим, с 5 по 11 мая для преподавателей и студентов были проведены занятия на тему «Будущее голографического телевидения».
В рамках сотрудничества состоялась встреча с талантливыми студентами и молодыми преподавателями по программе обмена.
О Центре: Центр может работать с различными партнерами, включая технологические компании, создателей контента, художников, образовательные учреждения и государственные учреждения. Партнерские отношения могут включать доступ к новейшим иммерсивным технологиям, разработку контента, финансирование и обмен знаниями. Передовые технологии будут интегрированы в центр, чтобы обеспечить захватывающий и интерактивный опыт. Это включает в себя передовые технологии отображения, такие как OLED, экраны с разрешением 8K или выше, устройства с сенсорной обратной связью, системы захвата движения, объемный звук и механизмы рендеринга в реальном времени. В целях развития глобального обмена и сотрудничества центр может наладить сотрудничество с аналогичными центрами или организациями иммерсивного контента в других странах. Центр может выделить ресурсы на исследования и разработки в области иммерсивных технологий. Это может включать сотрудничество с университетами или научно-исследовательскими институтами для проведения исследований, экспериментов и изучения новых технологий для развития индустрии иммерсивного контента.