💬 Mazkur uchrashuvda “Bilkent CYBERPARK” va TATU o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, jumladan, universitetda “Bilkent CYBERPARK” namunasi asosida akademik hamda start-up spin-off kompaniya tashkil etish, suni’iy intellektga asoslangan Mia tillarni o‘qitish platformasi ( Mia language acquisition platform)ni joriy etish kabi masalalar muhokama etildi.
Uchrashuvdan so‘ng, universitetda tashkil etilgan ilmiy laboratoriyalar hamda inkubatsion markazga tashrif buyurib, u yerda olib borilayotgan ilmiy ishlanmalar, loyihalar bilan tanishdi. Shuningdek, joriy yilning 24–26-iyul kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtadigan “Uzbekistan-Türkiye Business Forum” doirasida Turkiya OTMlar hamda IT kompaniyalari bilan Universitetga tashrif buyurishi va hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishga kelishildi.

На этой встрече обсуждались вопросы установления сотрудничества между «Bilkent CYBERPARK» и ТАТУ, в том числе создание на базе университета академической и стартап-спин-офф компании по примеру «Bilkent CYBERPARK», а также внедрение платформы (Mia language acquisition platform), основанной на искусственном интеллекте.
После встречи состоялся визит в научные лаборатории и инкубационный центр университета, где гость ознакомился с проводимыми научными исследованиями и проектами. Кроме того, была достигнута договоренность о визите турецких высших учебных заведений и IT-компаний в университет в рамках «Узбекистан-Турция Бизнес-Форум», который пройдет в Ташкенте с 24 по 26 июля этого года, для установления сотрудничества.