TATUDA SOVRIN MIQDORI 60 000 000 SOʻM BOʻLGAN “IT MARAFON – 2021”GA START BERILDI!
Joriy yilning 1-dekabridan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti tashabbusi bilan yurtimizdagi maktab oʻquvchilari, talabalar va dasturlashga qiziquvchi barcha yoshlarimiz uchun “IT MARAFON-2021” tanlovi tashkil etilmoqda.
Dasturlash boʻyicha IT MARAFON – bu dasturchilar ommabop dasturlash tillaridan foydalangan holda murakkab algoritmli masalalarni ishlashi va oʻziga berilgan virtual masofani bosib oʻtishlari kerak boʻladi.
Ushbu marafon uch bosqichda boʻlib oʻtadi:
Birinchi bosqich – 45 kunlik dasturlash boʻyicha bilimlarni oshirish jarayoni. Bunda TATU professor-oʻqituvchilari tomonidan barcha ishtirokchilarga tanlovga qoʻyiladigan masalalarni yechish boʻyicha kerakli tushuncha va yoʻriqnomalar beriladi. 45 kunlik marafonning intensiv darslari bepul online olib boriladi. Marafon natijalari yuqori boʻlgan ishtirokchilar sovrinli bosqichlar yaʼni ikkinchi va uchinchi bosqichga yoʻllanma oladilar.
Ikkinchi bosqich – qatnashchilar orasida faqat TATU yoki filiallarining birinchi bosqich talabalari qatnashib sovringa ega boʻladilar va ikkinchi bosqich 2021-yilning yanvar oyi oxirida TATU va filiallari miqyosida oʻtkaziladi.
Uchinchi bosqich – 15-30 yoshgacha boʻlgan ishtirokchilar orasidan tuzilgan jamoalar oʻrtasida boʻlib oʻtadi. Ushbu bosqichda mamlakatimizning barcha yoshlari jamoa (3 kishilik) koʻrinishida qatnashishlari mumkin. Uchinchi bosqich 2021-yilning may oyi oxirida Respublika miqyosida oʻtkaziladi.
“IT MARAFON-2021” dasturlash musobaqasining barcha gʻoliblari jami 60 000 000 soʻm sovrin jamgʻarmasiga ega boʻlishadi.
Dasturlash marafonida 15 yoshdan 30 yoshgacha boʻlgan barcha xohlovchilar ishtirok etishlari mumkin.
Marafonda C++, C#, Java, Python va boshqa dasturlash tillaridan foydalanish tavsiya etiladi.
Maʼlumot uchun: robocontest.uz saytida sport dasturlash boʻyicha oʻzbek tilida kurslar mavjud.
Roʻyxatdan oʻtish: robocontest.uz/register
Batafsil: https://bit.ly/IT-MARAFON2021
Ishtirokchilarda marafon boʻyicha qoʻshimcha savollar boʻlsa telegram orqali @robocontest_chat ga murojaat qilishlari mumkin.

По инициативе Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий с 1 декабря этого года для учащихся школ, студентов вузов и всех молодых людей, интересующихся программированием, организуется конкурс «IT МАРАФОН-2021».
IT МАРАФОН по программированию включает в себя поиск программистами алгоритмических решений с использованием популярных языков программирования и преодоление ими заданного виртуального расстояния.
Марафон пройдет в три этапа:
Первый этап – процесс повышения уровня знаний по программированию в течение 45 дней. На этом этапе преподаватели ТУИТ дадут всем участникам марафона соответствующие разъяснения и инструкции по решению представленных задач. Интенсивные занятия 45-дневного марафона проводятся бесплатно в режиме онлайн. Участники, показавшие высокие результаты, получат возможность участвовать во втором и третьем этапах.
Второй этап – участие в марафоне и награждение исключительно студентов 1 курса ТУИТ и его филиалов, пройдет в конце января 2021 года среди студентов ТУИТ и его филиалов.
Третий этап – соревнования по программированию среди команд участников в возрасте 15-30. На этом этапе смогут принять участие все студенты вузов и учащиеся школ, все молодые люди Узбекистана (прошедшие 1 этап) в составах команд (из 3 человек). Третий этап пройдет в конце мая 2021 года по всей Республике.
Призовой фонд турнира по программированию “IT МАРАФОН-2021” составляет 60 млн. сум.
В марафоне по программированию могут принять участие все желающие от 15 до 30 лет.
Для участия в марафоне рекомендуется использование языков программирования: C++, C#, Java, Python.
Для справки: на сайте robocontest.uz имеются курсы по спортивному программированию на узбекском языке.