Joriy yilning 3-dekabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviyat-maʼrifat boʻlimi tashabbusi bilan “S2S: Talabalar – talabalarga” shiori ostidagi motivatsion forum tashkil etildi.
Forumdan koʻzlangan maqsad – universitet talabalarini IT sohasidagi turli yoʻnalishlarga jalb etish, ularni zamonaviy kasblarni egallashga boʻlgan qiziqishini orttirish, dasturchilikni aynan nimadan boshlash kerakligi boʻyicha tavsiyalar berish, talabalik paytidanoq muvaffaqiyatga erishish yoʻllarini koʻrsatish, talabalarni yana-da ruhlantirish hisoblanadi.
Forumga TATUda tahsil olgan, olayotgan, katta yutuqlarga erishgan, oʻzining shaxsiy biznesi, kompaniyasiga ega talabalar spiker sifatida jalb qilindi va tom maʼnoda talabalar talabalarga maʼlumotlar berishdi.
Tadbirga 4 nafar spiker taklif etildi.
Ular:
- Ulugʻbek Ismatov – Intv.uz, Becreative media, startupmarket.me loyihalari asoschisi, MPMG rahbari (TATU bitiruvchisi)
- Shuhrat Agzamov – "Mobile first" kompaniyasi asoschisi va rahbari (TATU bitiruvchisi)
- Muzaffar Tuxtasinov – “Abba” marketing agentligi asoschisi (TATU talabasi)
- Sardorbek Xoldorov – Dizayner, frilanser (TATU talabasi)
Taklif etilgan har bir spiker qanday qilib talabalik davrida muvaffaqiyatga erishganligi, qanday qilib oʻzi tanlagan soha boʻyicha yetakchi mutaxassislardan biri boʻlganligi haqida talabalarga maʼlumot berdi. Xususan, Ulugʻbek Ismatov talabalik hayotning demo versiyasi ekanligi, bu muddat ichida yoshlarimiz oʻzlarini qiziqtirgan sohada sinab koʻrishlari kerakligini, zamonaviy texnologiyalarning eng soʻngi avlodini (sunʼiy intellekt, katta maʼlumotlar baʼzasi shular jumlasidan) oʻrganish dolzarbligi, kelgusi hayotdagi katta yutuqlar aynan universitetdan boshlanishi, shuning uchun hozirdanoq universitet hayotida aktiv boʻlishi zarurligini taʼkidlab oʻtdi.
– Biz TATUda oʻqib yurgan paytlardanoq INTV – internet telekanal loyihasiga asos soldik va TATU rahbariyati bu loyihamizni qoʻllab-quvvatladi. Biz universitetda ahil jamoa yaratdik, kreativ yoshlarni birlashtirdik. Siz ham hozirdanoq shunaqa jamoa shakllantirish, jamoaviy katta yutuqlarga erishishingiz mumkin. Buning uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan. Shuningdek, yangicha dunyoqarash va yangicha fikrlash bilan jamiyatdagi biror bir muammoni texnologik tomondan yechishga yordam beradigan startaplar ustida koʻproq bosh qotirish lozim. Shunda sizda loyiha boshqaruvlari boʻyicha ham koʻnikmalar paydo boʻladi, – deydi Ulugʻbek Ismatov.
Forumdagi har bir spiker oʻz yoʻnalishi boʻyicha talabalarga foydali va qiziq boʻlgan maʼlumotlarni taqdim etishdi. Xususan, Muzaffar Tuxtasinov qanday qilib ijtimoiy media marketingni oʻrganish, qanday qilib katta kompaniyalar bilan hamkorlik oʻrnatish, mijozlar bilan ishlash boʻyicha qiziqarli maʼlumotlar bergan boʻlsa, Shuhrat Agzamov talabalik davridan qanday qilib oʻz startapini boshlash, buning uchun nimalar qilish kerak va nimalarga koʻproq eʼtibor berish kerakligi boʻyicha oʻz tajribalari bilan oʻrtoqlashdi. Grafik dizaynerlik, bu orqali frilanserlik bilan shugʻullanish, xorijiy hamkorlar bilan ishlash boʻyicha dizayner Sardorbek Xoldorov oʻz tengdoshlariga qimmatli maʼlumotlarini berib oʻtdi.
Talabalar spikerlarga oʻzlarini qiziqtirgan savollar berishdi va kerakli maʼlumotlarni, tavsiyalarni olishdi.

3 декабря этого года в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий по инициативе отдела по духовно-просветительской работе был организован мотивационный форум «S2S: Студенты – студентам».
Цель форума – привлечение студентов университета к реализации возможностей в различных сферах IT-отрасли, повышение их интереса к овладению современными специальностями, ориентирование студенческой молодежи в области программирования, путей достижения профессионального успеха.
В ходе работы Форума в качестве спикеров приняли участие студенты и выпускники ТУИТ, добившиеся успехов в своей сфере, ведущие свой бизнес в IT-отрасли.
Были приглашены 4 спикера:
- Улугбек Исматов – основатель проектов Intv.uz, Becreative media, startupmarket.me, руководитель MPMG (выпускник ТУИТ)
- Шухрат Агзамов – основатель и руководитель компании "Mobile first" (выпускник ТУИТ)
- Музаффар Тухтасинов – основатель маркетингового агентства “Abba” (выпускник ТУИТ)
- Сардорбек Холдоров – дизайнер, фрилансер (студент ТУИТ)
Каждый приглашенный спикер рассказал собравшимся о своем пути к успеху со студенческих лет. В частности, Улугбек Исматов сравнил студенческие годы с демо-версией жизни, отметил, что в этот период молодые люди должны проявить себя в выбранной профессии, набраться опыта, стремиться изучить и овладеть новейшими технологиями (искусственный интеллект, Big Data), поскольку знания, приобретенные в стенах университета, помогут в профессиональном росте, именно поэтому следует принимать активное участие в жизни университета.
– Мы с ребятами во время учебы в ТУИТ основали проект и руководство ТУИТ поддержало нас. Мы создали дружный коллектив, объединили креативную молодежь. Уже сейчас вы можете сформировать свою команду, только в коллаборации можно достичь успеха в работе. Для этого созданы все условия. Кроме того, необходимо работать над стартапами, которые будут предлагать технологические решения проблем в новом обществе с новым мировоззрением, - подчеркнул Улугек Исматов.
Каждый спикер представил студентам свое видение, стратегию успеха. В частности, Музаффар Тухтасинов описал способы изучения социального медиа-маркетинга, установления сотрудничества с крупным бизнесом, рассказал об особенностях работы с клиентами и заказчиками, Шухрат Агзамов поделился подробностями открытия стартапа во время учебы в университете. Дизайнер-фрилансер Сардорбек Холдоров познакомил студентов с особенностями фриланса и работы с зарубежными партнерами.
Состоялся обмен мнениями, студенты получили некоторые рекомендации и ответы на интересующие их вопросы.