Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti “Radio va mobil aloqa” fakulteti dekani X. Sattarov hamda “Elektronika va radiotexnika” kafedrasi katta o‘qituvchisi K. Saidov Turkiyaning Bilkent universiteti UNAM ilmiy-tadqiqot markaziga tashrif buyurdilar.
Tashrif AL-9825035729-sonli “Qayta tiklanadigan energiyani yig‘ish uchun nanomateriallar bilan integratsiyalangan elektroaktiv polimer tolalarini tadbiq etish” mavzusidagi qo‘shma amaliy loyiha doirasida tashkil etildi.
Tashrif davomida UNAM markazi, Bilkent universiteti hamda “OzensoyLab” laboratoriyasi rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, loyiha doirasidagi ilmiy-tadqiqot ishlari, belgilangan vazifalar va ularning ijrosi muhokama qilindi.
Shuningdek, tomonlar:
🔺xalqaro ilmiy hamkorlikni kengaytirish;
🔺qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish;
🔺talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish;
🔺ilmiy stajirovkalarni tashkil etish;
🔺yosh tadqiqotchilar uchun xalqaro ilmiy muhitda tajriba almashish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha istiqbolli kelishuvlarga erishdilar.
🤝Mazkur tashrif TATU va Bilkent universiteti o‘rtasidagi ilmiy-texnik hamkorlikni mustahkamlash, qayta tiklanadigan energiya, nanomateriallar va elektroaktiv polimerlar yo‘nalishidagi tadqiqotlarni rivojlantirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

ПРЕДСТАВИТЕЛИ ТУИТ ПОСЕТИЛИ ЦЕНТР UNAM УНИВЕРСИТЕТА БИЛКЕНТ
Декан факультета «Радио и мобильная связь» Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми Х. Саттаров и старший преподаватель кафедры «Электроника и радиотехника» К. Саидов посетили научно-исследовательский центр UNAM Университета Билькент в Турции.
Визит был организован в рамках совместного прикладного проекта № AL-9825035729 на тему «Применение электроактивных полимерных волокон, интегрированных с наноматериалами, для сбора возобновляемой энергии».
В ходе визита состоялись встречи с руководством центра UNAM, Университета Билькент и лаборатории OzensoyLab. В рамках встреч были обсуждены научно-исследовательские работы по проекту, поставленные задачи и ход их реализации.
🤝 В рамках сотрудничества стороны также договорились о:
🔺 расширении международного научного сотрудничества;
🔺 реализации совместных научных проектов;
🔺 организации обмена студентами и профессорско-преподавательским составом;
🔺 проведении научных стажировок;
🔺 расширении возможностей для молодых исследователей по обмену опытом в международной научной среде.
🤝 Данный визит стал важным шагом в укреплении научно-технического сотрудничества между ТУИТ и Университетом Билькент, а также в развитии исследований в области возобновляемой энергетики, наноматериалов и электроактивных полимеров.