TATU va Shimoliy Xitoy texnologiyalar universiteti o‘rtasidagi hamkorlik yangi bosqichda
Ma’lumki, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) hamda Shimoliy Xitoy texnologiyalar universiteti (NCUT) o‘rtasida “Belt and Road Joint Laboratories” dasturi doirasida samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
🗣Mazkur hamkorlik doirasida ayni vaqtda TATUning uch nafar mas’ul xodimi:
• Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i Sh.R. G‘ulomov,
• “Radio va mobil aloqa” fakulteti dekani X.A. Sattarov,
• “Ma’lumotlar uzatish tarmoqlari va tizimlari” kafedrasi mudiri D.T. Hasanov
🗓joriy yilning 6–20-dekabr kunlari Xitoy Xalq Respublikasining Shimoliy Xitoy texnologiyalar universitetida qisqa muddatli stajirovka o‘tamoqdalar.
💬Tashrif davomida TATU delegatsiyasi va NCUT Xalqaro aloqalar ofisi direktori Ms. Xu Mei o‘rtasida samarali uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuvda:
• xalqaro hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish;
• talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvini tizimli tashkil etish;
• ilmiy tadqiqot laboratoriyalarini birgalikda tashkil etish va jihozlash istiqbollari muhokama qilindi.
📚 Shuningdek, kelgusi o‘quv yilidan boshlab NCUT tomonidan TATUning yosh professor-o‘qituvchilari va tadqiqotchilari uchun bir yillik grant dasturlarini joriy etish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi.
🔬 Uchrashuvdan so‘ng delegatsiya Shimoliy Xitoy texnologiyalar universitetidagi zamonaviy ilmiy va o‘quv laboratoriyalari faoliyati bilan tanishib, ilg‘or texnologiyalar, olib borilayotgan tadqiqotlar va amaliy natijalar bilan yaqindan tanishdi.
🤝TATU va Shimoliy Xitoy texnologiyalar universiteti o‘rtasidagi mazkur hamkorlik oliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar rivoji uchun yangi imkoniyatlar yaratib, kelgusida qo‘shma loyihalar va grant dasturlarini amalga oshirishga xizmat qiladi.

Как известно, налажено эффективное сотрудничество между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий (ТУИТ) и Северо-Китайским технологическим университетом (NCUT) в рамках программы «Belt and Road Joint Laboratories».
🗣 В рамках данного сотрудничества одновременно три ответственных сотрудника ТУИТ:
• Начальник отдела по надзору за качеством образования Ш.Р. Г 'уламов,
• декан факультета «Радио и мобильная связь» Х.А. Саттаров,
• Заведующий кафедрой «Сети и системы передачи данных» Хасанов Д.Т
🗓 6-20 декабря текущего года проходит краткосрочную стажировку в Северо-Китайском технологическом университете Китайской Народной Республики.
💬 В ходе визита была организована плодотворная встреча между делегацией ТУИТ и директором Офиса международных связей NCUT Мс. Ху Мэй. На встрече:
• расширение международного сотрудничества и налаживание совместных образовательных программ;
• организация системного обмена студентами и профессорами-преподавателями;
• обсуждены перспективы совместной организации и оснащения научно-исследовательских лабораторий.
📚 Также состоялся обмен мнениями о возможности внедрения со следующего учебного года NCUT годовых грантовых программ для молодых профессоров-преподавателей и исследователей ТУИТ.
🔬 После встречи делегация ознакомилась с деятельностью современных научных и учебных лабораторий Северо-Китайского технологического университета, ознакомилась с передовыми технологиями, проводимыми исследованиями и практическими результатами.
Это сотрудничество между 🤝 ТУИТ и Северо-Китайским технологическим университетом создаст новые возможности для развития высшего образования и научных исследований, а в будущем послужит реализации совместных проектов и грантовых программ.