Mehmonlar dastlab universitetning ilmiy laboratoriyalari, zamonaviy infratuzilmasi hamda talabalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar. Shundan so‘ng ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida quyidagi yo‘nalishlarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi: talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, stajirovka va malaka oshirish dasturlari, ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha qo‘shma tashabbuslar, ilmiy forumlar va qo‘shma nashrlar.
Shuningdek, uchrashuv davomida ikki tomonlama manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish, xalqaro loyihalarda hamkorlikda ishtirok etish, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar olib borish, akademik va ilmiy integratsiyani mustahkamlash yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
🏷 Ma’lumot uchun: Firat universiteti — Turkiyaning Elazig shahrida joylashgan davlat universiteti bo‘lib, 1975-yilda tashkil etilgan. Universitet 12 ta fakultet, 4 ta institut, davlat konservatoriyasi, 3 ta kasb-hunar maktabi va 21 ta ilmiy-tadqiqot markaziga ega bo‘lgan yirik akademik-sanoat markazi hisoblanadi.

29 апреля 2025 года в Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий прибыла делегация под руководством ректора одного из престижных вузов Турции — Университета Фырат, профессора Фахреттина Гёкташа.
Гости ознакомились с научными лабораториями, современной инфраструктурой университета и условиями, созданными для студентов. В ходе визита были обсуждены направления развития сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями, включая:
• обмен студентами и преподавателями,
• программы стажировок и повышения квалификации,
• совместные инициативы по повышению качества образования,
• проведение научных форумов и совместные публикации.
Кроме того, стороны достигли договорённостей по расширению взаимовыгодного сотрудничества, участию в международных проектах, проведению совместных научных исследований и укреплению академической и научной интеграции.
🏷 Справка: Университет Фират — государственный вуз, основанный в 1975 году в городе Элязыг (Турция). В его структуру входят 12 факультетов, 4 института, государственная консерватория, 3 профессиональных колледжа и 21 научно-исследовательский центр.