Uchrashuv avvalida vazir mamlakatimizda yoshlarga IT sohasida yaratib berilayotgan imkoniyatlar va shart-sharoitlar to‘g‘risida to‘xtalib o‘tdi.
Xususan, bugungi kunda iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida IT yo‘nalishidagi kadrlarga bo‘lgan ehtiyoj yuqori ekanligi ta’kidlanib, 2030-yilgacha mamlakatmizning IT xizmatlari eksportini 5 mlrd dollariga yetkazish rejalashtirilgani, buning uchun 300 ming nafar malakali kadrlar kerakligi aytib o‘tildi.
Buning uchun zarur bo‘ladigan kadrlar chet tilini mukammal bilishi va kamida B2 darajasiga ega bo‘lishi lozimligi, turli dasturlash yo‘nalishlarida xalqaro IT sertifikatga ega bo‘lishlari kerakligi alohida ta’kidlandi.

В начале встречи министр рассказал о возможностях и условиях, созданных для молодежи в сфере IT в нашей стране.
В частности, было отмечено, что сегодня существует высокая потребность в кадрах в сфере IT во всех отраслях экономики, а также было отмечено, что к 2030 году экспорт IT -услуг нашей страны достигнет 5 миллиардов долларов, и для этого необходимо 300 тысяч квалифицированных кадров.
Было подчеркнуто, что профессионалы в этой сфере должны в совершенстве владеть иностранным языком и иметь уровень не ниже B2, а также иметь международный IT-сертификат в различных областях программирования.