Joriy yilning, 10-14-oktabr kunlari Rossiya Fedratsiyasining Sochi shahri Sirius federal markazida bo‘lib o‘tgan Moliyaviy xavfsizlik bo‘yicha II Xalqaro olimpiadasida Bosh prokuratura huzuridagi departament boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirok etib qaytdi.
Mazkur olimpiadaning final bosqichida, MDH hamda BRIKS tashkilotlariga a’zo 12 ta davlatning 500 nafar talaba hamda o‘quvchilari ishtirok etib, jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish yo‘nalishi bo‘yicha o‘z bilimlarini sinashdi.
Ushbu olimpiadaning final bosqichida O‘zbekiston Respublikasi sharafini TDIU, TDYU, TATU, Toshkent moliya hamda Fiskal institutidan jami 10 nafar talaba himoya qilib qaytdi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti “Axborot xavfsizligi” yo‘nalishi talabasi Akramov Shaxzod Shokirjon o‘g‘li olimpiadaning “Matematika, informatika, amaliy matematika, matematika va kompyuter ilmi, fundamental informatika va axborot texnologiyalari, informatika va hisoblash texnikasi, amaliy informatika, axborot xavfsizligi, biznes informatika” yoʻnalishi boʻyicha o‘tkazilgan sinovlarda muvaffaqiyatli ishtirok etib sovrindorlar qatoridan joy egalladi va II-darajali diplom sohibiga aylandi.

10-14 октября текущего года делегация Узбекистана во главе с Управлением Генеральной прокуратуры вернулась с участия со 2-го Международного олимпиада по финансовой безопасности, проходившей в Федеральном центре «Сириус» в г. Сочи, Россия.
В заключительном этапе данной олимпиады приняли участие и проверили свои знания в направлении противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма 500 студентов и школьников из 12 стран СНГ и БРИКС.
На заключительном этапе данной олимпиады честь Республики Узбекистан защищали в общей сложности 10 студентов ТГИУ, ТГЮУ, ТУИТ, Ташкентского финансово-налогового института.
Акрамов Шахзод Шокирджон, студент кафедры «Информационная безопасность» Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий участвовав в испытаниях олимпиады «Математике, информатике, прикладной математике, математике и информатике, фундаментальной информатике и информационным технологиям, информатики и компьютерных технологий, стал победителем по направлению «прикладная информатика, информационная безопасность, бизнес-информатика» заняв место среди победителей и стал обладателем диплома II степени.