O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi tomonidan “Axborot texnologiyalari yordamida sodir etiladigan jinoyatlarga qarshi kurashish faoliyatini yanada kuchaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-153-son, 30.04.2025 y.) ijrosini ta’minlash maqsadida mamlakatimizda “Kibermadaniyatni yuksaltirish oyligi” doirasida matbuot anjumani o‘tkazildi.
🗣 Tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, IT sohasi mutaxassislari, oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari hamda ommaviy axborot vositalari ishtirok etdilar.
🏛 Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti ham mazkur tashabbusda faol ishtirok etib, yoshlarning kibermadaniyatini yuksaltirish, axborot xavfsizligini ta’minlash hamda raqamli savodxonlikni oshirish yo‘nalishlarida o‘z taklif va tashabbuslarini ilgari surdi.

В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему усилению борьбы с преступлениями, совершаемыми с использованием информационных технологий» (№ПП-153 от 30.04.2025 г.), Министерство внутренних дел Республики Узбекистан провело пресс-конференцию в рамках «Месячника повышения киберкультуры» в нашей стране.
🗣 В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, специалисты в области информационных технологий, профессорско-преподавательский состав высших учебных заведений и СМИ.
🏛 Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий также принял активное участие в данной инициативе и выдвинул свои предложения и инициативы в области повышения киберкультуры молодежи, обеспечения информационной безопасности и повышения цифровой грамотности.